Kasaba Medya
Kasaba Medya
 • Turgutlu’da Açılan “Çiftçi Tarla Okulu” İlk Eğitimi Tamamlandı
  Turgutlu’da Açılan “Çiftçi Tarla Okulu” İlk Eğitimi Tamamlandı
 • 3 ayda 3 yakınını kaybeden kadının dramı yürekleri sızlattı
  3 ayda 3 yakınını kaybeden kadının dramı yürekleri sızlattı
 • Sokak ortasında silahla vuruldu: 1 yaralı
  Sokak ortasında silahla vuruldu: 1 yaralı
 • Sen Evde Kal Kitap Sana Gelsin” Projesinde Üç Bin Kitap Dağıtıldı
  Sen Evde Kal Kitap Sana Gelsin” Projesinde Üç Bin Kitap Dağıtıldı
 • Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Genelgesi Yayınlandı
  Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Genelgesi Yayınlandı
 • TEMİZLİK İŞLERİ BOŞ DURMUYOR
  TEMİZLİK İŞLERİ BOŞ DURMUYOR
 • Turgutlu’da karda mahsur kalanlar kurtarıldı
  Turgutlu’da karda mahsur kalanlar kurtarıldı
 • Yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini arttırdı
  Yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini arttırdı
 • Akut Başkanı Mahruki Turgutlu’da konferans verecek
  Akut Başkanı Mahruki Turgutlu’da konferans verecek
 • Şehit Şenol Kurudereli, dualarla yad edildi
  Şehit Şenol Kurudereli, dualarla yad edildi
Kasaba Medya
Ören Türkiye şampiyonu
Ören Türkiye şampiyonu

Mustafa Ören vücut geliştirmede Türkiye...

Havai fişek denetimleri sıkılaştırılacak
Havai fişek denetimleri sıkılaştırılacak

TURGUTLU İlçesi’nde Patlayıcı Maddeler Kurulu,...

Hava sıcaklıkları 40 dereceye ulaşacak
Hava sıcaklıkları 40 dereceye ulaşacak

Meteorolojiden sıcaklık uyarısı Hava sıcaklıkları...

Turgutluspor’dan şampiyonluk yemeği
Turgutluspor’dan şampiyonluk yemeği

32 yıllık tarihinde ilk kez...

Sultanlar, Hazırlıklarını Aralıksız Sürdürüyor
Sultanlar, Hazırlıklarını Aralıksız Sürdürüyor

Ülke genelinde etkili olan kar...

DÜNDEN BUGÜNE  MESUT TÜFENKOĞLU   
DÜNDEN BUGÜNE  MESUT TÜFENKOĞLU   

Bazı insanlar varki bulundukları yerlerde,...

Watch Movie Online Spider-Man: Homecoming (2017)
Watch Movie Online Spider-Man: Homecoming (2017)

Spider-Man: Homecoming (2017) HD Director...

Kaymakam Turan, Genç Avukatı Yalnız bırakmadı
Kaymakam Turan, Genç Avukatı Yalnız bırakmadı

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde geçtiğimiz günlerde...

DÜNDEN BUGÜNE ALİ ULVİ ÇİÇEK (GOL KRALI) 
DÜNDEN BUGÜNE ALİ ULVİ ÇİÇEK (GOL KRALI) 

1962 Yılında Turgutlu’da yeni mahallede...

Kasaba Medya
1965 Turgutlu İlçe Yıllığı’nın tanıtımı yapıldı
1965 Turgutlu İlçe Yıllığı’nın tanıtımı yapıldı
Turgutlu’nun 1965 yılını anlatan eser tanıtıldı Turgutlu Belediyesi Kültür Yayınları arasında yer alan 1965 Turgutlu İlçe Yıllığı isimli kitabın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Turgutlu Kent Müzesi’nde gerçekleşen toplantıda eseri hiçbir karşılık beklemeden...
22 Kasım 2018 16:59
Font1 Font2 Font3 Font4

Turgutlu’nun 1965 yılını anlatan eser tanıtıldı

Turgutlu Belediyesi Kültür Yayınları arasında yer alan 1965 Turgutlu İlçe Yıllığı isimli kitabın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Turgutlu Kent Müzesi’nde gerçekleşen toplantıda eseri hiçbir karşılık beklemeden Turgutlu Belediyesi’ne ulaştıran kitabın yazarı Mahmut Vehbi Tuyun’un oğlu Nuri Tuyun’a plaket takdim eden Belediye Başkanı Turgay Şirin, kendilerine teşekkür etti.

YAKLAŞIK bir yıl önce yayınlanan ve Kemal Yurdakul Aren imzasını taşıyan Güzel İnsanlar Kasabası Turgutlu adlı kitapla birlikte şehrin kültürüne, yayıncılık alanında da katkı sunmaya başlayan Turgutlu Belediyesi, geçtiğimiz günlerde piyasaya sunulan 1965 Turgutlu İlçe Yıllığı adlı eserin tanıtım toplantısını gerçekleştirdi. Mahmut Vehbi Tuyun tarafından 1960’lı yılların ikinci yarısında hazırlanmış olan çalışmanın tanıtım toplantısı Kent Müzesi’nde gerçekleşti. Toplantıya Kaymakam Uğur Turan, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, İl Kültür Müdürü İbrahim Sudak, CHP Manisa eski Milletvekili Hasan Ören ile çok sayıda vatandaş katıldı. Tanıtım toplantısının açılış konuşmasını Kent Müzesi sorumlusu Mehmet Gökyayla gerçekleştirdi. Gökyayla konuşmasında böyle bir eseri Turgutlu Belediyesi’ne ulaştırarak gün yüzüne çıkarma imkanı tanıyan Nuri Tuyun ve Tuyun Ailesi’ne teşekkür etti. Ardından bir konuşma yapan Belediye Başkanı Turgay Şirin ise, “Geçtiğimiz günlerde Turgutlu Belediyesi Kültür Yayını olarak okurlarımıza sunduğumuz 1965 Turgutlu İlçe Yıllığı isimli kitabın tanıtım etkinliğinde bir aradayız. Hatırlayacağınız üzere göreve geldiğimiz ilk günlerden bu yana kültürel konulara verdiğimiz önemi ısrarla vurguluyoruz ve bugüne kadar belediyemizin bu alanda yürüttüğü çalışmalar, öyle sanıyorum ki, söylemimizin de kanıtı niteliğindedir. Turgutlu Kent Müzesi ile ilgili çalışmalara başladığımız günlerde yaptığımız toplantılarda, basın açıklamalarında müzenin yalnızca taşınır kültür varlıklarının muhafaza edilip sergilendiği bir mekân olmayacağını belirtmiştik. Burada zaman zaman kültürel etkinlikler düzenleneceğini, yayınlar yapılacağını söylemiştik. Şuanda sizlerin karşısında bu sözümüzü tutmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Turgutlu Kent Müzesi’nin, tarih ve kültür alanında ilçemizde bir odak haline gelmiş olması, her kesimden ilgililerin buluştuğu bir merkez olması, bizleri ayrıca sevindiriyor.  Hatırlanacağı gibi, son dönemde Turgutlu Belediyesi Kültür Yayını olarak yayınladığımız ilk kitap, Kemal Yurdakul Aren Hocamızın Güzel İnsanlar Kasabası Turgutlu adlı hatıratı olmuştu. İlgiyle okunan bu hatıratın ardından 2016 yılının kasım ayında 80 civarında akademisyenin katılımıyla düzenlediğimiz Uluslararası Turgutlu Sempozyumu’nun iki ciltten oluşan Bildiriler Kitabı yayınlandı. Şimdi de 1965 Turgutlu İlçe Yıllığı adlı kitapla sizlerin karşısındayız” dedi.

“Kültür Yayınlarımız Devam Ediyor”

Sözlerini şu şekilde sürdüren Başkan Şirin “Koleksiyoncuların çok temiz ve kaliteli eserler için kullandıkları ‘sandık çıkması’ diye bir tabir vardır. Şuanda tanıtımı vesilesiyle bir araya geldiğimiz eser işte tam da bu tanıma uyuyor aslında. Merhum Mahmut Vehbi Tuyun tarafından muhtemelen 1966 yılında hazırlanan ve daktilo edilmiş tek nüshası günümüze kadar tertemiz bir şekilde muhafaza edilen bu eser, birçok anlamda da çok kıymetli. 1965 yılının Turgutlusu’nun hemen her alanda tabiri caizse, fotoğrafını çeken 1965 Turgutlu İlçe Yıllığı, bizler için gerçekten büyük bir şans. O günlerin tüm devlet çalışanları, banka memurları, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, esnaf ve sanayicileri kimlikleri ya da kısa özgeçmişleriyle bu yıllık sayesinde günümüze ulaşmış durumdalar. Müze sorumlumuz böyle bir çalışmanın ellerine ulaştığını belirttiğinde bu kitabın hemen yayınlanması gerektiğini düşünerek Kıymetli Nuri Tuyun Ağabeyimizle irtibata geçtik. Onun da hiçbir beklentisi olmadan ‘seve seve’ demesinin ardından kitap yayına hazırlandı ve şuanda elimizde. Bu manada yalnızca bu kitabın yayın sürecinde işbirliklerinden dolayı değil; aynı zamanda müzemizle ilgili her konuda sürekli olarak yanımızda olan, desteklerini esirgemeyen Sayın Nuri Tuyun’un şahsında tüm Tuyun Ailesi’ne huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Son olarak belediyemizin yayıncılık faaliyetleri ile ilgili güzel haberleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Şu anda matbaada basılmakta olan bir eserimizin yanı sıra birkaç ay içerisinde arka arkaya yayınlanacak olan yeni kitaplarımız da gündemde. Amacımız Turgutlu’yu tarımı ve sanayisinin yanında kültürü, kültürel faaliyetleri ile de anılır, tanınır hale getirmek. Çalışmalarımız bu gayeyle devam ediyor ve edecek. Benzer programlarda tekrar bir araya gelebilmek ümidiyle davetimize icabet ettiğiniz için hepinize tekrar teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Toplantı sonunda Kaymakam Turan ve Başkan Şirin, Nuri Tuyun’a plaket takdim ederek teşekkürlerini sundu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa