Kasaba Medya
Kasaba Medya
 • Turgutlu’da Açılan “Çiftçi Tarla Okulu” İlk Eğitimi Tamamlandı
  Turgutlu’da Açılan “Çiftçi Tarla Okulu” İlk Eğitimi Tamamlandı
 • 3 ayda 3 yakınını kaybeden kadının dramı yürekleri sızlattı
  3 ayda 3 yakınını kaybeden kadının dramı yürekleri sızlattı
 • Sokak ortasında silahla vuruldu: 1 yaralı
  Sokak ortasında silahla vuruldu: 1 yaralı
 • Sen Evde Kal Kitap Sana Gelsin” Projesinde Üç Bin Kitap Dağıtıldı
  Sen Evde Kal Kitap Sana Gelsin” Projesinde Üç Bin Kitap Dağıtıldı
 • Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Genelgesi Yayınlandı
  Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Genelgesi Yayınlandı
 • TEMİZLİK İŞLERİ BOŞ DURMUYOR
  TEMİZLİK İŞLERİ BOŞ DURMUYOR
 • Turgutlu’da karda mahsur kalanlar kurtarıldı
  Turgutlu’da karda mahsur kalanlar kurtarıldı
 • Yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini arttırdı
  Yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini arttırdı
 • Akut Başkanı Mahruki Turgutlu’da konferans verecek
  Akut Başkanı Mahruki Turgutlu’da konferans verecek
 • Şehit Şenol Kurudereli, dualarla yad edildi
  Şehit Şenol Kurudereli, dualarla yad edildi
Kasaba Medya
Hasan Ferdi Teknoleji Fakültesi kep attı
Hasan Ferdi Teknoleji Fakültesi kep attı

Fakültemiz 2021-2022 Eğitim- Öğretim yılı...

ESKİ MANİSA VALİSİ VEFAT ETTİ
ESKİ MANİSA VALİSİ VEFAT ETTİ

TATİLDEYKEN DEVLETİN ARACINA BİNMEM DİYEN...

Lafa gelince hz ömer işe gelince turist ömer
Lafa gelince hz ömer işe gelince turist ömer

Gelelim geçen hafta hepimizi üzen,...

ÇİZMECİ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
ÇİZMECİ AİLESİNİN ACI GÜNÜ

ÇİZMECİ AİLESİNİN ACI GÜNÜTurgutlu ilçesinin...

İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA GIDA DESTEĞİ
İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA GIDA DESTEĞİ

İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA GIDA DESTEĞİMübarek...

KAYMAKAMLIKTAN BASIN AÇIKLAMASI
KAYMAKAMLIKTAN BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI Turgutlu ilçemizde bir...

Minik Ayhan’lar 1 yaşına coşkulu girdiler
Minik Ayhan’lar 1 yaşına coşkulu girdiler

                Turgutlu’nun tanınmış ailelerin sevimli...

VAHİT DOĞRUCU ADAYLIĞINI AÇIKLADI
VAHİT DOĞRUCU ADAYLIĞINI AÇIKLADI

VAHİT DOĞRUCU ADAYLIĞINI AÇIKLADICumhuriyet Halk...

VALİMİZDEN Kandili Mesajı“
VALİMİZDEN Kandili Mesajı“

Miraç Kandili Mesajı“Miraç” Sevgili Peygamberimiz...

Ören Türkiye şampiyonu
Ören Türkiye şampiyonu

Mustafa Ören vücut geliştirmede Türkiye...

Havai fişek denetimleri sıkılaştırılacak
Havai fişek denetimleri sıkılaştırılacak

TURGUTLU İlçesi’nde Patlayıcı Maddeler Kurulu,...

Hava sıcaklıkları 40 dereceye ulaşacak
Hava sıcaklıkları 40 dereceye ulaşacak

Meteorolojiden sıcaklık uyarısı Hava sıcaklıkları...

Turgutluspor’dan şampiyonluk yemeği
Turgutluspor’dan şampiyonluk yemeği

32 yıllık tarihinde ilk kez...

Sultanlar, Hazırlıklarını Aralıksız Sürdürüyor
Sultanlar, Hazırlıklarını Aralıksız Sürdürüyor

Ülke genelinde etkili olan kar...

DÜNDEN BUGÜNE  MESUT TÜFENKOĞLU   
DÜNDEN BUGÜNE  MESUT TÜFENKOĞLU   

Bazı insanlar varki bulundukları yerlerde,...

Watch Movie Online Spider-Man: Homecoming (2017)
Watch Movie Online Spider-Man: Homecoming (2017)

Spider-Man: Homecoming (2017) HD Director...

Kaymakam Turan, Genç Avukatı Yalnız bırakmadı
Kaymakam Turan, Genç Avukatı Yalnız bırakmadı

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde geçtiğimiz günlerde...

DÜNDEN BUGÜNE ALİ ULVİ ÇİÇEK (GOL KRALI) 
DÜNDEN BUGÜNE ALİ ULVİ ÇİÇEK (GOL KRALI) 

1962 Yılında Turgutlu’da yeni mahallede...

Kasaba Medya
Başkan Ergün Sözünü Tuttu
Başkan Ergün Sözünü Tuttu
    AKP Fire Verdi Satışa Onay Çıktı   Manisa Büyükşehir Belediyesi Mart ayı meclis toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün Başkanlığında, Kültür Merkezi Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantıda ilk olarak...
10 Mart 2015 23:31
Font1 Font2 Font3 Font4

 

 

AKP Fire Verdi Satışa Onay Çıktı

 

Manisa Büyükşehir Belediyesi Mart ayı meclis toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün Başkanlığında, Kültür Merkezi Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantıda ilk olarak Saruhan Otel’in önündeki arazinin satışı ve elde edilecek gelirin 17 ilçeye eşit şekilde paylaştırılması konusu görüşüldü. Arazinin satışı MHP ve CHP’li meclis üyelerinin yanı sıra AKP Grubundan Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz ve yine AKP grubundan Ahmet Cülen ve Muhittin Yıldız’ın evet oyları sonucunda kabul edildi. İlgili maddenin oy çokluğu ile kabul edilmesinde, meclise ikinci maddeden itibaren katılan AKP’li meclis üyesi Orkun Şıktaşlı’da büyük rol oynadı.

AKP döneminde belediye hizmet binası olarak temeli atılan ancak projedeki hatalar nedeniyle 2009 yılında göreve gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün tarafından iptal edilen Saruhan Otel önündeki arazinin kaderi belli oldu. MHP grubu tarafından meclise sunulan önergeyle arazinin satışından elde edilecek gelirin yüzde 55’inin 17 ilçeye, yüzde 45’inin ise Büyükşehir Belediyesi’ne paylaştırılacak şekilde satışının yapılması kararı görüşüldü. İlgili madde görüşülürken ilk sözü MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü aldı. Bahsi geçen yerin ticari alan olarak değer kazandığını ifade eden Güzgülü, “Bu ticaret alanı yanındaki değerli alana belediye yapacağım diye tutturmak ticaret ve ekonomiyi bilmemektir. Bu kıymetli arazinin satışa çıkması gerekir. İlgili madde elde edilecek gelirin yüzde 55’inin ilçe belediyelerine dağıtılmasını ön görüyor. İlçe belediyeleri parasal sıkıntı yaşıyor. Buradan gelecek gelirle ilçe belediyeleri rahat bir nefes alacaktır. Biz bu teklifin kabul edilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu. Güzgülü’nün ardından konuşan Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş ise ilçe belediyelerinin maddi sıkıntılar yaşadığına dikkat çekerek, “Bizim gibi imkânları kısıtlı, gelir kaynakları olmayan belediyeler için buradan gelecek geliri önemsiyoruz. Bu maddeyle “17 ilçesiyle Manisa Büyükşehir Belediyesi” sloganının sözde kalmadığını görüyoruz. Bu destelerle makûs tarihimizin değişeceğine inanıyorum. Bu sadece bizim değil tüm Selendi halkının beklentisidir. Kıt kanaat imkânlarla hizmet vermeye çalışıyoruz. Manisa 17 ilçesiyle bir bütünse, 17 ilçenin pay almasını uygun görüyoruz” dedi.

Gürcan’ın Teklifi Tepki Çekti

Satışı yapılması planlanan arazi ile ilgili madde görüşüldüğü sırada söz alan AKP Grubu Başkanı Zülfikar Gürcan’ın, elde edilecek gelirden Yunusemre Belediyesi’ne yüzde 20 pay istemesi diğer belediye başkanlarının tepkisine neden oldu. Gürcan, “  Biz 16 ilçeye yüzde 55 değil, yüzde 60 pay edilmesini, Yunusemre Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi’ne ise yüzde 20’şer pay verilmesini teklif ediyoruz” şeklinde açıklama yapınca ortam gerildi.

Yunusemre Belediyesi’nin Özelliği Ne

Gürcan’ın ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’de Yunusemre ilçesinin diğer belediyelerden farkı olmadığını belirterek, “Biz hizmete her zaman destek veririz. Bize proje getirin destek vermezsem benim adım Cengiz Ergün değil. Sizin yaptığınız abesle iştigal. Bu teklifi zaten 10 aydan bu yana size sunan, sizin talebiniz üzerine yüzde 27,5 Yunusemre, yüzde 27,5 Şehzadelere istiyoruz diyen başkanlar burada oturuyor. Bunun üzerinden 11 ay geçti. Geçen ay burada satış önergesini getirdiğimizde satılmama kararını onaylayan yine sizsiniz. Şimdi pişkinlik yapıyorsunuz. Bu kadarına da pes” diye konuştu. Bahsi geçen arazide imar değişikliğine ihtiyaç olmadığına da değinen Başkan Ergün, “Burası zaten imarlı arazidir. Sizin imarı yükseltme talebiniz varsa dinleyeyim. İmarı yükseltmek istiyorsanız daha yüksek gelir alalım” dedi.

Biz Razı Olmayız

Konu üzerine konuşan Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi’de satışı gerçekleştirilen alanın Yunusemre sınırları içerisinde olduğunu belirterek, “Daha önce bununla ilgili görüşmüştük. Değerli arazilerin satışından üç belediyede pay alsın ve bu protokole bağlansın dedik. Bu arazi değerli ve önemli bir arazidir. Satışla ilgili neden acele ediliyor. Ben bu şekilde satışa razı olmuyorum. Burada bizim bilmediğimiz bir konumu var, bir şeyler mi saklanıyor” diye konuştu.

Konuşmazsan namertsin

Bunun üzerine konuşan Başkan Ergün ise, “Satışı isteyen sizsiniz, sattırmayan yine sizsiniz. Bizim kimseden bir şey sakladığımız yok. Benin bildiğin bir şey varsa konuş. Konuşmazsan namertsin. Bu sözünü geri al. Burada 17 ilçeye eşit pay söz konusu. sizin diğer belediyelerden farkınız yok. Biraz öncede söyledim. Proje getirin destek olalım” şeklinde konuştu.

Siyaseti en iyi biz yaparız

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü’de elde edilecek gelirin küçük ilçeler için önemine vurgu yaparak, “Mehmet bey alıştı aceleciliğin ne olduğunu iyi bilir. Bizi şantiyelerden hastane yapacağız diyerek aceleyle kovaladılar. Çıkın diye emir verdiler. Ancak 6 senedir hastanenin temeli duruyor. Şantiyeden nasıl çıkıldığını Manisalı biliyor. Biz bu şeylere alıştık. Siyaset yapacaksan siyaset yapalım. Ama biz Manisa’ya hizmet yapalım diyoruz. Siyasetin en iyisini biz Milliyetçi Hareket Partisi grubu olarak her mecliste yaparız” diye konuştu.

Gerginlik Beni Üzdü

Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz ise elde edilecek gelirin 17 ilçeye eşit pay edilmesi önergesini kendisinin getirdiğini belirterek, “Ancak burada gerginlik olmasından dolayı üzüldüm. Geriye dönülmeyecek şeyler olmasın. Birlik beraberlik içinde olmanız lazım. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak teklifinizi bütün geliri 17 ilçeye pay edilecek şekilde yapın. Ağanın eli tutulmaz” dedi.

Başkan Ergün Sözünü Tuttu

Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz’ün gündeme getirdiği ancak kendi parti grubu tarafından kabul görmeyen isteği meclise birinci madde olarak getirerek sözünü tuttu. Herkesin de verdiği sözün arkasında durmasını isteyen Başkan Ergün, “Biz 17 ilçeye her türlü desteği vermeye hazırız. Yarın başka proje olur orada da desteğimizi veririz.  Herkes bilsin. Bu teklifi geçen ay meclise getirip partiye sunan Gölmarmara Belediye başkanıdır. Ancak parti grubunda bu teklif yer almadığı için meclise getirilmedi. Tüm ilçe belediye başkanlarımız bu nimetten faydalansın diye ben sundum. Şimdi pazarlığa döndü. Şimdi yeni bir teklif daha sunuyorlar. Ben büyüklüğümü yaptım yarın başka projeleri getirin yapalım. Her şey ayarında güzel” dedi.

Diğer 16 İlçeye Hakaret Ediyorsunuz

Yunusemre Belediyesi’ne yüzde 20 pay edilmesini kabul etmediğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Ben teklifimi sundum. Böyle bir şey yok ben kabul etmem. Bu teklifle diğer 16 ilçeye hakaret ediyorsunuz. Herkes eşit alacaksa alacak. Kimin malını kiminle pazarlık yapıyorsunuz. Burada güzellik yapıyoruz. İşi çığırından çıkarıyorsunuz. Yaptığınıza kelime bulamıyorum. Güzellikle oluyorsa olsun. Yarın bunu gene mahkemeye götürürsünüz. Olmuyorsa ret ediyorsanız saygı duyuyorum. Elde edilecek gelirden yüzde 55’inin 17 ilçeye eşit şekilde pay edilmesini oylarınıza sunuyorum”

Arazinin Satışı Oy Çokluğuyla Kabul Edildi

Başkan Ergün’ün teklifi üzerine mecliste oylama yapıldı. AKP Grubu arazinin satışına ret oyu verirken, MHP ve CHP Grubu arazinin satışına evet oyu kullandı. Ancak AKP Grubu’ndan Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz ile birlikte yine Gölmarmara’dan AKP’li meclis üyeleri Ahmet Cülen ve Muhittin Yıldız’ın da arazinin satışına evet oyu kullanması üzerine Başkan Ergün oyların sayılmasını istedi. Yapılan sayımın sonunda 34 MHP’li, 7 CHP’li 3 AKP’li meclis üyesinin evet oyu kullandığı belirlenirken, AKP’nin 43 hayır oyuna karşın arazinin satışı oy çokluğuyla kabul edildi. Bunun üzerine söz alan AKP Grup Başkanı Zülfikar Gürcan, AKP’li meclis üyelerine seslenerek “İndirin ellerinizi, biz bu maddeye çekimser kalıyoruz” dedi. Gürcan, “Bizden oy veren arkadaşlarla ilgili gerekli çalışmayı yapacağız” şeklinde konuştu. Saruhan Otel önündeki arazinin satışı ile ilgili maddenin oy çokluğu ile kabul edilmesinde, meclise ikinci maddeden itibaren katılan AKP’li meclis üyesi Orkun Şıktaşlı’da büyük rol oynadı.

 

 

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa