Kasaba Medya
Kasaba Medya
 • Turgutlu’da Açılan “Çiftçi Tarla Okulu” İlk Eğitimi Tamamlandı
  Turgutlu’da Açılan “Çiftçi Tarla Okulu” İlk Eğitimi Tamamlandı
 • 3 ayda 3 yakınını kaybeden kadının dramı yürekleri sızlattı
  3 ayda 3 yakınını kaybeden kadının dramı yürekleri sızlattı
 • Sokak ortasında silahla vuruldu: 1 yaralı
  Sokak ortasında silahla vuruldu: 1 yaralı
 • Sen Evde Kal Kitap Sana Gelsin” Projesinde Üç Bin Kitap Dağıtıldı
  Sen Evde Kal Kitap Sana Gelsin” Projesinde Üç Bin Kitap Dağıtıldı
 • Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Genelgesi Yayınlandı
  Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Genelgesi Yayınlandı
 • TEMİZLİK İŞLERİ BOŞ DURMUYOR
  TEMİZLİK İŞLERİ BOŞ DURMUYOR
 • Turgutlu’da karda mahsur kalanlar kurtarıldı
  Turgutlu’da karda mahsur kalanlar kurtarıldı
 • Yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini arttırdı
  Yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini arttırdı
 • Akut Başkanı Mahruki Turgutlu’da konferans verecek
  Akut Başkanı Mahruki Turgutlu’da konferans verecek
 • Şehit Şenol Kurudereli, dualarla yad edildi
  Şehit Şenol Kurudereli, dualarla yad edildi
Kasaba Medya
Hasan Ferdi Teknoleji Fakültesi kep attı
Hasan Ferdi Teknoleji Fakültesi kep attı

Fakültemiz 2021-2022 Eğitim- Öğretim yılı...

ESKİ MANİSA VALİSİ VEFAT ETTİ
ESKİ MANİSA VALİSİ VEFAT ETTİ

TATİLDEYKEN DEVLETİN ARACINA BİNMEM DİYEN...

Lafa gelince hz ömer işe gelince turist ömer
Lafa gelince hz ömer işe gelince turist ömer

Gelelim geçen hafta hepimizi üzen,...

ÇİZMECİ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
ÇİZMECİ AİLESİNİN ACI GÜNÜ

ÇİZMECİ AİLESİNİN ACI GÜNÜTurgutlu ilçesinin...

İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA GIDA DESTEĞİ
İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA GIDA DESTEĞİ

İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA GIDA DESTEĞİMübarek...

KAYMAKAMLIKTAN BASIN AÇIKLAMASI
KAYMAKAMLIKTAN BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI Turgutlu ilçemizde bir...

Minik Ayhan’lar 1 yaşına coşkulu girdiler
Minik Ayhan’lar 1 yaşına coşkulu girdiler

                Turgutlu’nun tanınmış ailelerin sevimli...

VAHİT DOĞRUCU ADAYLIĞINI AÇIKLADI
VAHİT DOĞRUCU ADAYLIĞINI AÇIKLADI

VAHİT DOĞRUCU ADAYLIĞINI AÇIKLADICumhuriyet Halk...

VALİMİZDEN Kandili Mesajı“
VALİMİZDEN Kandili Mesajı“

Miraç Kandili Mesajı“Miraç” Sevgili Peygamberimiz...

Ören Türkiye şampiyonu
Ören Türkiye şampiyonu

Mustafa Ören vücut geliştirmede Türkiye...

Havai fişek denetimleri sıkılaştırılacak
Havai fişek denetimleri sıkılaştırılacak

TURGUTLU İlçesi’nde Patlayıcı Maddeler Kurulu,...

Hava sıcaklıkları 40 dereceye ulaşacak
Hava sıcaklıkları 40 dereceye ulaşacak

Meteorolojiden sıcaklık uyarısı Hava sıcaklıkları...

Turgutluspor’dan şampiyonluk yemeği
Turgutluspor’dan şampiyonluk yemeği

32 yıllık tarihinde ilk kez...

Sultanlar, Hazırlıklarını Aralıksız Sürdürüyor
Sultanlar, Hazırlıklarını Aralıksız Sürdürüyor

Ülke genelinde etkili olan kar...

DÜNDEN BUGÜNE  MESUT TÜFENKOĞLU   
DÜNDEN BUGÜNE  MESUT TÜFENKOĞLU   

Bazı insanlar varki bulundukları yerlerde,...

Watch Movie Online Spider-Man: Homecoming (2017)
Watch Movie Online Spider-Man: Homecoming (2017)

Spider-Man: Homecoming (2017) HD Director...

Kaymakam Turan, Genç Avukatı Yalnız bırakmadı
Kaymakam Turan, Genç Avukatı Yalnız bırakmadı

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde geçtiğimiz günlerde...

DÜNDEN BUGÜNE ALİ ULVİ ÇİÇEK (GOL KRALI) 
DÜNDEN BUGÜNE ALİ ULVİ ÇİÇEK (GOL KRALI) 

1962 Yılında Turgutlu’da yeni mahallede...

Kasaba Medya
Başkan Ergün’ün Çağrısıyla Su Faturalarında Kademe Kalkt
Başkan Ergün’ün Çağrısıyla Su Faturalarında Kademe Kalkt
ı   MANİSA Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Kurulu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün çağrısıyla olağanüstü toplandı. Başkan Ergün’ün çağrısıyla gerçekleşen olağanüstü toplantıda, ticarethanelerde uygulanan kademe uygulaması kaldırılarak, su...
11 Mart 2015 07:09
Font1 Font2 Font3 Font4

ı

 

MANİSA Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Kurulu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün çağrısıyla olağanüstü toplandı. Başkan Ergün’ün çağrısıyla gerçekleşen olağanüstü toplantıda, ticarethanelerde uygulanan kademe uygulaması kaldırılarak, su faturalarında indirime gidildi. Başkan Ergün, kararın ticarethanelere hayırlı olmasını diledi.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, ticarethaneler için su faturalarında uygulanan kademeli tarifelerin vatandaşlarda mağduriyet oluşturması nedeniyle MASKİ Genel Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırdı. Çağrının ardından MASKİ 1. Olağanüstü Toplantısı, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında toplandı. Tüm ilçe belediye başkanlarıyla toplanılarak, su faturalarında düzenleme yapıldığını hatırlatan Başkan Ergün, “MASKİ Genel Müdürlüğü yılda iki defa Mayıs ve Kasım’da toplanır. Bir yıl içerisinde olağanüstü kararlarla ilgili toplantı yapabilir. İlgili mevzuat gereği. Şimdi dönelim 2014 yılının son aylarına. Bildiğiniz üzere önce bir şablon çıkarılmıştı. Tüm merkez dahil olmak üzere diğer ilçeler tarifelerinde değişiklikler hepsinde ayrı bir fiyat tarifesi vardı. Önce ilgili dairesi genel fiyat politikası belirleme düşüncesi ile komisyona bunu sunmuştu. Bunun üzerinde tartışmalar, görüşmeler oldu. Ancak çok fiyat farkı olması nedeniyle uygulamaya geçilmemişti. 17 ilçe başkanıyla birlikte toplantı yaptık. Ben hiç kimsenin mağdur olmaması açısından eski büyükşehir olmadan önceki su tarifelerinin meskenler ve diğerleriyle ilgili tefe tüfe oranında zam yapalım teklifim, tüm başkanlarca benimsendi ve uygun görüldü. Herkes bunu benimsedi” dedi.

8 aylık ödeme kolaylığı sağlandı

Kademe noktasında da görüşmeler olduğunu ve neticede bir metin üzerinde anlaşıldığını belirten Başkan Ergün, “Buna mukabil, mevcut akıllı sayaçlarda kullanan aboneler için geçmişte uygulanan kolaylıklarla ilgili indirim söz konusu oldu. Bunu da ortak müşterek bir karar aldık. Köylerdeki su abonelerinin en düşük fiyat tarifesini belirleme noktasında mutabakat sağladık. Ticarethaneler de bu süre içerisinde geçmiş. Orada da bir kademe anlayışıyla 1-10, 11-20, 21-30, 31 ton ve üstü olarak. Sonuç itibariyle bunlar 01.01.2015’ten itibaren uygulaması başlamak üzere alınan kararlardır. 1. aydan itibaren yapılan okumalar, 2014 yılının Kasım-Aralık ayları bazı belde ilçelerde geçiş dönemi sıkıntısından kaynaklanan, MASKİ’ye devirlerin geç aktarılmasından kaynaklanan, yazılım programlarında gecikmelerden kaynaklanan, sahada okumaların yeterli sürede yapılamaması nedeniyle bazı yerlerde 6, 7, 8 aydır okunmayan yerler önümüze çıkmaya başladı. Buralarda faturaların okunmamasından kaynaklanan yüksek faturalar gelmeye başladı. Ancak ticarethanelerde MASKİ olarak bir karar aldık. Bu uzun süreli okunmamış olan yerlerle ilgili 8 ay içinde ödeme opsiyonu getiren karar aldık. Kademeyi yılbaşından önce okunmamış yerlerde ilgili kademenin uygulanmaması kararını da aldık” dedi.

Alınan karar 900 aboneyi kapsıyor

Tüm komisyon üyelerinin tarifeler belirlenirken kademe uygulamasını gözden kaçırdığı özeleştirisini de yapan Başkan Ergün, “Şimdi ticarethanelerde gerçekten biz de gözden kaçırmışız. Kabul edelim. Komisyon üyeleri gözden kaçırmış ancak yaptığımız tespitlerde şunu da söyleyeyim; Manisa’da il genelinde 500 binin üzerinde abone var. Ticarethanelerde ise 50-100 metreküp arasında 422, 100-200 metreküp arasında 210, 200 üstünde 110 civarında abone sayısı var. Topladığınızda, 900 abone var. Bu akşam alınan karar 900 aboneyi kapsıyor. Yani 500 bin abone nerede, 900 ticarethane nerede. Bunlar büyük lokantalar, çok su kullanan kahveler, oteller gibi çok su kullanan yerleri kapsıyor” diye konuştu.

AKP grubuna kanun hatırlatması

AKP Grubu’nun Olağanüstü Toplantı’ya önerge sunmak istemesi üzerine açıklama yapan Başkan Ergün, “Sonuçta 2560 sayılı kanunun 5. maddesine istinaden genel kurulun toplanma ve çalışma esaslarına ilişkin olarak bu kanunda düzenlenmemiş hususlarda 1580 sayılı kanunun hükümleri uygulanır, hükmü bulunmaktadır. Atıfta bulunulan, yürürlükteki 5393 sayılı belediye kanununda meclis toplantısı başlığına haiz, “Belediye başkanı acil durumlarda, lüzum görmesi halinde bir yılda 3 defadan fazla olmamak kaydıyla, olağanüstü toplantı çağrısı ve gündem 3 gün önceden yazılı olarak duyurulur. Olağanüstü toplantılarda çağrıyı gerektiren konuların dışında hiçbir konu görüşülemez hükmü mevcuttur” dedi.

Kademeyi kaldırıyoruz

Su faturalarından kademe uygulamasının kaldırılacağını söyleyen Başkan Ergün, “Bugün burada ticarethane aboneleri gazi şehit, engelli, fakir aboneleri, engelli abonelerde aynı abonede birden fazla engelli varsa, turistlik tesis abonelerinin meskenlere uygulanan tarifeden ücretlendirilmesi ve 2014 yılından itibaren bazı köylerde beldelerde ve ilçelerde zamanında yapılmaması nedeniyle 30 günü aşan yerlerde kademeli tarifeden kaynaklanan mağduriyetin giderilmesi için, ilk iki kademede kademe aralığının okuma tarihi itibariyle genişletilmesi ve bu abonelerin ilk okumalarının eski tarife üzerinden yapılmasının kararlarını bugün burada alacağız inşallah” dedi. Kademeli fiyat tarifelerinin kaldırıldığını belirten Başkan Ergün, “Biz yeni uygulamada şunu getiriyoruz. Eskiden daha doğrusu 11. ayda aldığımız kararda 1-10, 11-20, 21-30, 30 ton ve üstü kademeli kararı almışız. Şuanda teklifi dairenin ilk 50 metreküpe kadar herhangi bir kademeyi kaldırıyoruz. 1-50 metreküp arası 4,5 lira, 51 ve üstüne de biraz daha suyu az kullanmayı teşvik için 6 lira” diye konuştu.

İşte yeni tarifeler

Alınacak kararla birlikte ilçelerin oluşacak yeni tarifelerini de tek tek okuyan Başkan Ergün, şunları söyledi; “İlçelerin tarifeleri belirlenirken büyükşehir olmadan önce fiyat tarifelerinde ticarethanelerde TEFE-TÜFE uygulamasına çevirdik. Kademeyi kaldırdık. Her ilçede fiyat tarifesi farklı olduğu için, Gölmarmara’dan başlıyorum; daha önce 2,70’miş, 30 Mart’tan önce 11. ayda 3 lira almışız. Şimdi 50 metreküpe kadar 3 lira; 51 üstü 4,5 lira. Köprübaşı 2,20 liraymış, şimdi 50 metreküpe kadar 2,40; 51 metreküp üstü 3,60 Lira. Saruhanlı ilçesi 3,50 lira almışız, 51 metreküp üstüne de 5,50 lira uygulaması geliyor. Gördes 3,30 lira, 51 metreküp üstü 5,20 lira.  Soma 1-50 metreküp 3,95 lira, 51 metreküp üstü 6 lira. Demirci 4,95 lira, 51 metreküp üstü 7 TL. Kula 50 metreküp 5 lira, 51 metreküp üstü 7,50 lira. Akhisar 1-50 metreküp 3,70, 51 ve üstü 5 lira.  Ahmetli 2,70 lira, 51 metreküp ve üstü 4 lira. Kırkağaç’ta 2,20 lira, 50 metreküp üstü 3,30 lira. Sarıgöl 2,70 lira, 50 metreküp üstü 4,75 lira oldu. Selendi 3,30 lira, 51 metreküp üstü 5 lira. Salihli 4,90 lira,  51 metreküp üstü 7,50 lira. Turgutlu 4,75 lira, 51 metreküp üstü 7 lira. Alaşehir 2,35 lira, 51 metreküp üstü 3,5 lira olarak belirledik. 17 ilçenin fiyat tarifesi bu şekilde.”

Zam tarifeleri kararı oybirliğiyle alındı

Açıklamanın ardından söz alan AKP Grup Başkan Vekili Zülfikar Gürcan, verdikleri önergenin kabul edilmesini istedi. Başkan Ergün de, “Bunun dışında konu konuşulmaz. Olağanüstü toplantılarda çağrıyı gerektiren konu dışında hiçbir konu konuşulamaz, bitti. Bu saydıklarım dışında okuduğum dışında başka bir önerge kabul edilemez. Böyle bir önerge konuşulamaz” dedi. Bunun üzerine Gürcan’ın, AKP’nin suya zam yaptığı şeklinde bir algı yaratıldığını öne sürmesi üzerine konuşan Başkan Ergün, “Meskenleri Mayıs ayında gündeme getir. Orada değerlendirelim. Şimdi değil. Atık su bedelini almıyoruz zaten. Hepsini kaldırın. Yasal olarak alınması mı gerekiyor, alınmaması mı? Yüzde 40’a kadar alma hakkı var. Zam kararı oy birliğiyle alınmadı mı? 17 ilçe başkanı bu toplantıda kararda var mıydı yok muydu” dedi.

Olağanüstü toplantıda gündem dışı konu görüşülemez

AKP grubunun önergelerinin gündeme alınması ile ilgili ısrarı üzerine Danıştay kararını AKP’lilere gösteren Başkan Ergün, “Ticarethanelerin üzerinden her türlü konuşmayı yap. Engellilerle ilgili, geç okumalarla ilgili yap. Ben burada kanunu okuyorum. Kanun diyor ki, olağanüstü toplantılarda çağrıyı gerektiren konuların dışında hiçbir konu görüşülemez diyor. Ticarethaneleri konuşacağız. Ben belgeyle konuşuyorum lafla değil. Danıştay kararında gündem dışı konu görüşülemez diye karar geldi. Mayıs ayında toplantıda on tane öneri getir. İstersen hepsini kaldır. Bedava de” diye konuştu.

Dağıtımda adalet sağlayalım

Madde üzerine söz alan MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Güzgülü ise, “Bir ilçe geçmişte su benden gidecek diye fiyatları aşağı çekmiş. Öbür taraftaki bunu düşünmemiş. On kilometre mesafe olan ilçeler arasında su fiyatlarında yüzde yüz fark var. Bizim burada şov yapacak zamanımız yok. Vatandaşa haklı olarak dönelim. 1 ilçe 1 liraya su kullansın, 1 kilometre ötesi 3 liraya kullansın. Bu olmaz. Bu bizim için bir yaradır. Ticarethane aradan kaçtı bizler üzüldük. Ticarethanelerden önemli olan ilçeler arası yapılan haksızlık olarak düşünüyorum” diye konuştu. Başkan Ergün de, “Bu sene daha detaylı çalışma olsun. Dağıtımda adalet sağlayalım. 5-10 kilometre mesafede adaletsizlik olmasın. Yüksekse düşürürüz” dedi.

Gürcan Büyükşehir bülteninde yer almak istedi

Madde üzerine söz alan Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun da, “Mutlaka suda birlik sağlanmalı. Sıkıntılar mutlaka olacak. Kula ticaret açısından önü parlak olan bir yer değil. Ama 5 lira. Geçmişte ticari suyun fazla olması açısından olabilir ama adaletli olmalı” dedi. AKP Grup Başkan Vekili Zülfikar Gürcan oylama öncesi, “Büyükşehir Gazetesi’nde Ak Parti suyu indirdi yazarsanız memnun oluruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından Başkan Ergün, maddeyi oylamaya sundu. İlgili madde, oy birliğiyle kabul edilirken, Başkan Ergün, kararın bütün ticarethanelere hayırlı olmasını diledi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa