Kasaba Medya
Kasaba Medya
 • Turgutlu’da Açılan “Çiftçi Tarla Okulu” İlk Eğitimi Tamamlandı
  Turgutlu’da Açılan “Çiftçi Tarla Okulu” İlk Eğitimi Tamamlandı
 • 3 ayda 3 yakınını kaybeden kadının dramı yürekleri sızlattı
  3 ayda 3 yakınını kaybeden kadının dramı yürekleri sızlattı
 • Sokak ortasında silahla vuruldu: 1 yaralı
  Sokak ortasında silahla vuruldu: 1 yaralı
 • Sen Evde Kal Kitap Sana Gelsin” Projesinde Üç Bin Kitap Dağıtıldı
  Sen Evde Kal Kitap Sana Gelsin” Projesinde Üç Bin Kitap Dağıtıldı
 • Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Genelgesi Yayınlandı
  Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Genelgesi Yayınlandı
 • TEMİZLİK İŞLERİ BOŞ DURMUYOR
  TEMİZLİK İŞLERİ BOŞ DURMUYOR
 • Turgutlu’da karda mahsur kalanlar kurtarıldı
  Turgutlu’da karda mahsur kalanlar kurtarıldı
 • Yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini arttırdı
  Yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini arttırdı
 • Akut Başkanı Mahruki Turgutlu’da konferans verecek
  Akut Başkanı Mahruki Turgutlu’da konferans verecek
 • Şehit Şenol Kurudereli, dualarla yad edildi
  Şehit Şenol Kurudereli, dualarla yad edildi
Kasaba Medya
Ören Türkiye şampiyonu
Ören Türkiye şampiyonu

Mustafa Ören vücut geliştirmede Türkiye...

Havai fişek denetimleri sıkılaştırılacak
Havai fişek denetimleri sıkılaştırılacak

TURGUTLU İlçesi’nde Patlayıcı Maddeler Kurulu,...

Hava sıcaklıkları 40 dereceye ulaşacak
Hava sıcaklıkları 40 dereceye ulaşacak

Meteorolojiden sıcaklık uyarısı Hava sıcaklıkları...

Turgutluspor’dan şampiyonluk yemeği
Turgutluspor’dan şampiyonluk yemeği

32 yıllık tarihinde ilk kez...

Sultanlar, Hazırlıklarını Aralıksız Sürdürüyor
Sultanlar, Hazırlıklarını Aralıksız Sürdürüyor

Ülke genelinde etkili olan kar...

DÜNDEN BUGÜNE  MESUT TÜFENKOĞLU   
DÜNDEN BUGÜNE  MESUT TÜFENKOĞLU   

Bazı insanlar varki bulundukları yerlerde,...

Watch Movie Online Spider-Man: Homecoming (2017)
Watch Movie Online Spider-Man: Homecoming (2017)

Spider-Man: Homecoming (2017) HD Director...

Kaymakam Turan, Genç Avukatı Yalnız bırakmadı
Kaymakam Turan, Genç Avukatı Yalnız bırakmadı

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde geçtiğimiz günlerde...

DÜNDEN BUGÜNE ALİ ULVİ ÇİÇEK (GOL KRALI) 
DÜNDEN BUGÜNE ALİ ULVİ ÇİÇEK (GOL KRALI) 

1962 Yılında Turgutlu’da yeni mahallede...

Kasaba Medya
Başkan Şirin “Tren Yolculuğu Hayatımızın Dönüm Noktası Olmuştur”
Başkan Şirin “Tren Yolculuğu Hayatımızın Dönüm Noktası Olmuştur”
‘Uluslararası Edebiyatta Tren, Trende Edebiyat Sempozyumu’ başladığı yer alan tarihi Turgutlu Tren Garı’nda sona erdi. Tarihi atmosferde gerçekleşen sempozyum katılımcılardan tam not alırken, kapanış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Turgay Şirin,...
15 Mayıs 2017 09:43
Font1 Font2 Font3 Font4

‘Uluslararası Edebiyatta Tren, Trende Edebiyat Sempozyumu’ başladığı yer alan tarihi Turgutlu Tren Garı’nda sona erdi. Tarihi atmosferde gerçekleşen sempozyum katılımcılardan tam not alırken, kapanış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Turgay Şirin, ”Yolun, yolculuğun ve hasretin simgesi olmuş tren, atalarımızın Turgutlu’ya göçü nedeniyle bizlerde ayrı bir yer etmiştir. Bu muazzam sempozyumla da farkındalık yarattığımıza, paylaşımlarımızla tarihe not düştüğümüze inanıyorum” dedi.

Metinbilim Enstitüsü Derneği tarafından düzenlenen Turgutlu Kaymakamlığı ve Turgutlu Belediyesi tarafından desteklenen, TCDD 3. Bölge Müdürlüğü ve Celal Bayar Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleşen ‘Uluslararası Edebiyatta Tren, Trende Edebiyat Sempozyumu’ başladığı yer alan tarihi Turgutlu Tren Garı’nda sona erdi. Sempozyuma Ahmetli Kaymakamı Muhammet Emre Canpolat, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin ve akademisyenler katıldı. Sempozyumda sunum yapan akademisyenler Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Prof. Dr. Alaattin Karaca, Prof. Dr. Cüneyt Issı, Doç. Dr. Oktay Yivli, Arş. Görevlisi İener Şükrü Yiğiyler ve Yrd. Doç. Dr. Özlem Nemutlu’ya katılımcı belegeleri Kaymakam Canpolat ve Başkan Şirin tarafından takdim edildi.

‘Uluslararası Edebiyatta Tren, Trende Edebiyat Sempozyumu’nun kapanış konuşmasını gerçekleştiren Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin “3 gün önce yine burada açılışını gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Edebiyatta Tren, Trende Edebiyat Sempozyumumuzun kapanış töreninde sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum. 3 gündür gerek Turgutlu Tren Garımızda, gerekse İzmir Alsancak seferinde değerli akademisyenlerimizin paylaşımlarıyla bilgi şöleni yaşadık. O açıdan öncelikle bildiri sahiplerine huzurunuzda teşekkür etmek isterim. Sempozyum boyunca trenin, yolun ve yolculuğun sanata yansımalarına ve bunların çözümlenmesine şahit olduk. Trenin ve demiryolunun söz konusu bakış ve görüşle nasıl algılandığını, bunların ele alındığı eserlerdeki alt metinleri kıymetli hocalarımız aracılığıyla çok daha iyi bir şekilde idrak edebildiğimiz kanaatindeyim. Trenin ve demiryolunun dumanıyla, yolcusuyla, ayrılmak, kavuşmak ve benzeri temalarıyla aslında edebiyatımızın ne kadar da içerisinde yer aldığını bir kez daha bizzat gördük. Bizler de atalarımızın trenle göç ettiği bu güzel topraklarda onların hissiyatını yaşama fırsatı bulduk. Bilindiği gibi böylesi büyük organizasyonlar tek bir kurum ya da kişinin altından kalkabileceği çalışmalar değil. Burada da Namık Hocamızın hayalinden yola çıkarak Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Bölge Müdürlüğü, Turgutlu Kaymakamlığı, Turgutlu Belediyemiz ve Metinbilim Enstitüsü Derneği ile hakikaten örnek bir işbirliği gösterdiğimiz inancındayım. Temennim bundan sonra da benzer birlikteliklerde yine unutulmaz olacak panel, sempozyum ve daha nice programlarda bir arada olmak, ilçemizin bu anlamlı organizasyonlara ev sahipliği yapmasıdır. Sürecin en başından bu yana herhangi bir aksaklık yaşanmaması, her şeyin mükemmel olabilmesi adına gayret gösteren ekip arkadaşlarıma da bir kez daha teşekkür etmek isterim. Sempozyumun hayata geçirilmesinde işbirliği içerisinde olduğumuz paydaşlarımıza da tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

“Açılıştan Kapanışa Dek Bizleri Onurlandırdınız”

Daha sonra söz alan Metinbilim Entitüsü Dernek Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ümral Deveci ise “3 gündür bizlerle birlikte bütün oturumlarımızı takip eden değerli devlet erkanımız Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Ahmetli Kaymakamı Muhammet Emre Canpolat’a ve Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin’e çok teşekkür ederiz. Burada gördük ki devletimizin sırtı yere gelmez. Şu bir gerçek ki bir çok sempozyumda bulunduk bu sempozyum Türkiye’de bir ilk oldu. Tarihi bir Çınar ağacının altında, tarihi bir tren garında yapıldı. Ve yerel yöneticilerimizin sempozyuma gösterdiği ilgi bakımından da bizler için bir ilk oldu. Umarım bu sempozyum bir başlangıç olur ve nice Trende Edebiyat Edebiyatta Tren Sempozyumları’nda buluşmak dileğiyle” şeklinde konuştu. Sempozyum çalınan ‘Kara Tren Gecikir Belki Hiç Gelmez’ türküsü eşliğinde alkışlarla son buldu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa