Kasaba Medya
Kasaba Medya
 • Turgutlu’da Açılan “Çiftçi Tarla Okulu” İlk Eğitimi Tamamlandı
  Turgutlu’da Açılan “Çiftçi Tarla Okulu” İlk Eğitimi Tamamlandı
 • 3 ayda 3 yakınını kaybeden kadının dramı yürekleri sızlattı
  3 ayda 3 yakınını kaybeden kadının dramı yürekleri sızlattı
 • Sokak ortasında silahla vuruldu: 1 yaralı
  Sokak ortasında silahla vuruldu: 1 yaralı
 • Sen Evde Kal Kitap Sana Gelsin” Projesinde Üç Bin Kitap Dağıtıldı
  Sen Evde Kal Kitap Sana Gelsin” Projesinde Üç Bin Kitap Dağıtıldı
 • Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Genelgesi Yayınlandı
  Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Genelgesi Yayınlandı
 • TEMİZLİK İŞLERİ BOŞ DURMUYOR
  TEMİZLİK İŞLERİ BOŞ DURMUYOR
 • Turgutlu’da karda mahsur kalanlar kurtarıldı
  Turgutlu’da karda mahsur kalanlar kurtarıldı
 • Yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini arttırdı
  Yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini arttırdı
 • Akut Başkanı Mahruki Turgutlu’da konferans verecek
  Akut Başkanı Mahruki Turgutlu’da konferans verecek
 • Şehit Şenol Kurudereli, dualarla yad edildi
  Şehit Şenol Kurudereli, dualarla yad edildi
Kasaba Medya
Hasan Ferdi Teknoleji Fakültesi kep attı
Hasan Ferdi Teknoleji Fakültesi kep attı

Fakültemiz 2021-2022 Eğitim- Öğretim yılı...

ESKİ MANİSA VALİSİ VEFAT ETTİ
ESKİ MANİSA VALİSİ VEFAT ETTİ

TATİLDEYKEN DEVLETİN ARACINA BİNMEM DİYEN...

Lafa gelince hz ömer işe gelince turist ömer
Lafa gelince hz ömer işe gelince turist ömer

Gelelim geçen hafta hepimizi üzen,...

ÇİZMECİ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
ÇİZMECİ AİLESİNİN ACI GÜNÜ

ÇİZMECİ AİLESİNİN ACI GÜNÜTurgutlu ilçesinin...

İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA GIDA DESTEĞİ
İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA GIDA DESTEĞİ

İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA GIDA DESTEĞİMübarek...

KAYMAKAMLIKTAN BASIN AÇIKLAMASI
KAYMAKAMLIKTAN BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI Turgutlu ilçemizde bir...

Minik Ayhan’lar 1 yaşına coşkulu girdiler
Minik Ayhan’lar 1 yaşına coşkulu girdiler

                Turgutlu’nun tanınmış ailelerin sevimli...

VAHİT DOĞRUCU ADAYLIĞINI AÇIKLADI
VAHİT DOĞRUCU ADAYLIĞINI AÇIKLADI

VAHİT DOĞRUCU ADAYLIĞINI AÇIKLADICumhuriyet Halk...

VALİMİZDEN Kandili Mesajı“
VALİMİZDEN Kandili Mesajı“

Miraç Kandili Mesajı“Miraç” Sevgili Peygamberimiz...

Ören Türkiye şampiyonu
Ören Türkiye şampiyonu

Mustafa Ören vücut geliştirmede Türkiye...

Havai fişek denetimleri sıkılaştırılacak
Havai fişek denetimleri sıkılaştırılacak

TURGUTLU İlçesi’nde Patlayıcı Maddeler Kurulu,...

Hava sıcaklıkları 40 dereceye ulaşacak
Hava sıcaklıkları 40 dereceye ulaşacak

Meteorolojiden sıcaklık uyarısı Hava sıcaklıkları...

Turgutluspor’dan şampiyonluk yemeği
Turgutluspor’dan şampiyonluk yemeği

32 yıllık tarihinde ilk kez...

Sultanlar, Hazırlıklarını Aralıksız Sürdürüyor
Sultanlar, Hazırlıklarını Aralıksız Sürdürüyor

Ülke genelinde etkili olan kar...

DÜNDEN BUGÜNE  MESUT TÜFENKOĞLU   
DÜNDEN BUGÜNE  MESUT TÜFENKOĞLU   

Bazı insanlar varki bulundukları yerlerde,...

Watch Movie Online Spider-Man: Homecoming (2017)
Watch Movie Online Spider-Man: Homecoming (2017)

Spider-Man: Homecoming (2017) HD Director...

Kaymakam Turan, Genç Avukatı Yalnız bırakmadı
Kaymakam Turan, Genç Avukatı Yalnız bırakmadı

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde geçtiğimiz günlerde...

DÜNDEN BUGÜNE ALİ ULVİ ÇİÇEK (GOL KRALI) 
DÜNDEN BUGÜNE ALİ ULVİ ÇİÇEK (GOL KRALI) 

1962 Yılında Turgutlu’da yeni mahallede...

Kasaba Medya
Ethem Usta Manisa’da yılın ahisi
Ethem Usta Manisa’da yılın ahisi
Manisa’da yılın ahisi 87 yaşındaki Ethem Karakaş Yılın çırağı ödülüne de Turgutlu Lokantacılar Odası üyesi aşçı Mehmet Gürakar seçildi. MANİSA’da 31. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında yılın ahisi 57 yıldır ayakkabı...
19 Eylül 2018 12:47
Font1 Font2 Font3 Font4

Manisa’da yılın ahisi 87 yaşındaki Ethem Karakaş

Yılın çırağı ödülüne de Turgutlu Lokantacılar Odası üyesi aşçı Mehmet Gürakar seçildi.

MANİSA’da 31. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında yılın ahisi 57 yıldır ayakkabı imalatı işiyle uğraşan Turgutlu Kunduracılar Odası üyesi 87 yaşındaki İbrahim Ethem Karakaş oldu. Manisa’da 31. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Şehzadeler Belediyesi Bedesten Salonunda tören düzenlendi. Programa Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü, Vali Yardımcısı Mesut Eser, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa İl Ticaret Müdürü Kenan Kınay, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Hasan Geriter ve esnaflar katıldı.

Törende konuşan Manisa Ticaret İl Müdürü Kenan Kınay, Ahilik felsefesinin Türk toplumunun sosyal hayatını biçimlendirmede rol alan en önemli teşkilatların başında geldiğini belirtti. MESOB Başkanı Hasan Geriter, esnaf ve sanatkâr teşkilatlarının kökünün Ahilik kültürü olduğunu belirtek, ülkemizde tüm işletmelerin yüzde 97’sini mikro işletmelerin yani esnaf ve sanatkârların oluşturduğunu söyledi. Geriter, “Devletimizin hem ülke genelinde hem de yerelde gösterdiği yapıcı ve olumlu çabanın artarak devam etmesini diliyor ve bekliyoruz. Mesleki eğitim sistemimizin geliştirilmesi, güçlendirilmesi ve özendirilmesi, haksız rekabetle mücadele, daha uygun koşullarda finansman imkânı sağlama, esnaf ve sanatkârlara özel destek ve teşvik programları, vergi ve sosyal güvenlik uygulamalarında kolaylık sağlama gibi konularda verilecek destek, esnaf ve sanatkârlarımız tarafından katma değere dönüştürülecektir. Esnaf ve sanatkâr olarak bizlerin de hedefi; hem işimizi memnuniyetle yapmamız hem de sunduğumuz hizmetin kalitesini ve sektöre duyulan güveni arttırmak olmalıdır” diyerek 31. Ahilik Haftası kutlamalarının, başta esnaf-sanatkârlar olmak üzere, tüm topluma hayırlar getirmesini temenni etti.

Vali Güvençer de yaptığı konuşmada, tam manasıyla önemini idrak edemesek de ahilik teşkilatlanmasının bizim medeniyetimize ait olduğunu belirterek “Gerek teşkilatlanmanın başladığı 11. Yüzyılda, gerekse şuanda yaşadığımız 21. Yüzyılda tüm İslam medeniyetinin dünya insanlığına örnek olarak sunduğu, koyduğu sınırlı sayıda bize ait varlıklardan bir tanesidir. Bunun kıymetini çok iyi bilmek durumundayız. Her ne kadar hali hazırda yasal çerçeveleri çizilmiş gerek ülkemizde gerek dünya ülkelerinde esnaf sanatkar odalarının, odalar birliklerinin Türkiye’deki ahilik kültürüne dayanıyorsa da modern hukukun meslek örgütlenmelerinin temeli milattan öncelerine Roma imparatorluğuna, Bizans imparatorluğuna kadar gidebilir. Esnaf sanatkar odaları, odalar birlikleri tam anlamıyla ahilik değildir ama ahiliği tam manasıyla kavradığınızda budur. Yalnız ve yalnız bize ait bir medeniyet unsuru olduğunu fark etmek, bunun kıymetini bilmek, bununla gurur duymak zorundayız. Bu teşkilatlanmayı bize mahsus kılan, özgün kılan pek çok şey var. Esasları şu, bir, üretmek, daha çok üretmek, kar etmek, zararı azaltmak, vesairelerden bağımsızca ilk defa çok ciddi bir edep, adap düsturlarına bağlı bir teşkilat. İki, sadece bir tavsiye, telkin, bir tebliğ, bir dini olgu olmanın ötesinde gerçek manada seviyesine şu anda dahi ulaşamadığımız bir ciddi teşkilatlanma. Çalışanları olan, denetleme mekanizmaları olan, izleme mekanizmaları olan ve yurdun bütün hücrelerine hemen hemen gidebilmiş bir teşkilatlanma” dedi.

Vali Güvençer şöyle devam etti: “Bir başka vurgulanması gereken şu, biz Orta Asya’dan gelen göçer bir topluluğuz. Zannedildiği gibi Anadolu’yu kılıç zoruyla fethetmedik. Gerektiğinde birkaç kilit açıcı muharebe olmakla birlikte, Anadolu’nun fethinde ahilik teşkilatının temel ilkelerini teşkil eden o inanç düsturlarını, o edebin, o ahlakın ve göçebe olmaktan ziyade bir zanaat sahibi olarak yerleştiği yerlerde bereketi helalinden kazanmayı gözeterek üretime katılan Horasan erlerinin fetih de çok büyük payı var. Fetih sonrası bu coğrafyanın Müslüman Türk yurdu olmasında ise 11. Yüzyıldan itibaren artık teşkilatlanmasını tamamlamış Ahilik Teşkilatının çok çok büyük payı var. Bunu çok daha iyi anlamak, kavramak, analiz etmek, ilkelerine ve teşkilat yapısına sahip çıkmak, özbeöz bize ait olan, artık insanlığa mal olmuş bu insanlık kazanımını bugün de gerçek manada yaşatmak bizim boynumuzun borcu. Ahilik teşkilatı bizim medeniyetimizin özbeöz dünya insanlığına armağan ettiği harikulade bir teşkilat. Bu teşkilat sadece ahlak ilkelerine dayanmıyor, sadece bir dayanışma teşkilatı da değil, elbette bugün modern versiyonlarıyla pek çok kurumlara dönüştüğü ve mevzuat çerçevesinde gidiyor ama hepimiz çok iyi biliyoruz bir dayanışma teşkilatlanması olduğu kadar bir marka teşkilatlanması, bir kalite teşkilatlanması, bir kredi teşkilatlanması, bir sosyal güvenlik teşkilatlanması, bir mesleki eğitim teşkilatlanması, çalışan insan zanaatkarların ülke yönetimine katıldığı dolaylı bir siyasi teşkilatlanma. Bu teşkilatlanmayı dünya örneklerinden farklı kılan özelliklerinden bir tanesi de yazılı mevzuatı çok fazla olmamakla birlikte fütüvvet amel çerçevesinde faaliyet yürütüyor olması ve devletten gerçek anlamıyla bağımsız olması. Tam anlamıyla hür bir sivil toplum kuruluşu olması ve sahada hakimiyetini tesis edebilmesi için hiçbir şekilde devlet gücüne sığınmak gibi bir ihtiyacı hissetmemesi. Bunlar son derece önemli sahip çıkmamız gereken ve onur duyması gereken özellikler.”

Törende Yunusemre Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Temsili Şed Kuşatma Gösterisi yapıldı. Programda 57 yıldır ayakkabı tamiratı, onarımı ve ticaretiyle uğraşan Turgutlu Kunduracılar Odasına kayıtlı İbrahim Ethem Karakaş Manisa’da yılın ahisi seçildi. Karakaş’a şeddini Vali Güvençer ve MESOB Başkanı Geriter taktı. Yılın kalfası seçilen Manisa Madeni Sanatkarlar Odası üyesi 20 yaşındaki CNC Tornacı Ercan Kokuş’a ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü takdim etti. Yılın çırağı ödülüne ise Turgutlu Lokantacılar Odası üyesi aşçı Mehmet Gürakar seçilirken ödülü Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu takdim etti. Yılın kadın girişimcisi seçilen Akhisar Madeni Sanatkarlar Odası üyesi oto boyacısı Yeşim Çakır ise ödülünü İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç elinden aldı.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa