Kasaba Medya
Kasaba Medya
 • Turgutlu’da Açılan “Çiftçi Tarla Okulu” İlk Eğitimi Tamamlandı
  Turgutlu’da Açılan “Çiftçi Tarla Okulu” İlk Eğitimi Tamamlandı
 • 3 ayda 3 yakınını kaybeden kadının dramı yürekleri sızlattı
  3 ayda 3 yakınını kaybeden kadının dramı yürekleri sızlattı
 • Sokak ortasında silahla vuruldu: 1 yaralı
  Sokak ortasında silahla vuruldu: 1 yaralı
 • Sen Evde Kal Kitap Sana Gelsin” Projesinde Üç Bin Kitap Dağıtıldı
  Sen Evde Kal Kitap Sana Gelsin” Projesinde Üç Bin Kitap Dağıtıldı
 • Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Genelgesi Yayınlandı
  Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Genelgesi Yayınlandı
 • TEMİZLİK İŞLERİ BOŞ DURMUYOR
  TEMİZLİK İŞLERİ BOŞ DURMUYOR
 • Turgutlu’da karda mahsur kalanlar kurtarıldı
  Turgutlu’da karda mahsur kalanlar kurtarıldı
 • Yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini arttırdı
  Yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini arttırdı
 • Akut Başkanı Mahruki Turgutlu’da konferans verecek
  Akut Başkanı Mahruki Turgutlu’da konferans verecek
 • Şehit Şenol Kurudereli, dualarla yad edildi
  Şehit Şenol Kurudereli, dualarla yad edildi
Kasaba Medya
Ören Türkiye şampiyonu
Ören Türkiye şampiyonu

Mustafa Ören vücut geliştirmede Türkiye...

Havai fişek denetimleri sıkılaştırılacak
Havai fişek denetimleri sıkılaştırılacak

TURGUTLU İlçesi’nde Patlayıcı Maddeler Kurulu,...

Hava sıcaklıkları 40 dereceye ulaşacak
Hava sıcaklıkları 40 dereceye ulaşacak

Meteorolojiden sıcaklık uyarısı Hava sıcaklıkları...

Turgutluspor’dan şampiyonluk yemeği
Turgutluspor’dan şampiyonluk yemeği

32 yıllık tarihinde ilk kez...

Sultanlar, Hazırlıklarını Aralıksız Sürdürüyor
Sultanlar, Hazırlıklarını Aralıksız Sürdürüyor

Ülke genelinde etkili olan kar...

DÜNDEN BUGÜNE  MESUT TÜFENKOĞLU   
DÜNDEN BUGÜNE  MESUT TÜFENKOĞLU   

Bazı insanlar varki bulundukları yerlerde,...

Watch Movie Online Spider-Man: Homecoming (2017)
Watch Movie Online Spider-Man: Homecoming (2017)

Spider-Man: Homecoming (2017) HD Director...

Kaymakam Turan, Genç Avukatı Yalnız bırakmadı
Kaymakam Turan, Genç Avukatı Yalnız bırakmadı

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde geçtiğimiz günlerde...

DÜNDEN BUGÜNE ALİ ULVİ ÇİÇEK (GOL KRALI) 
DÜNDEN BUGÜNE ALİ ULVİ ÇİÇEK (GOL KRALI) 

1962 Yılında Turgutlu’da yeni mahallede...

Kasaba Medya
Görevi kabul etmeyen öğretmene gözaltıya tepki
Görevi kabul etmeyen öğretmene gözaltıya tepki
MANİSA’nın Turgutlu İlçesinde mesai saatleri dışında çağrıldığı göreve gitmeyen Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi psikolojik danışman ve Rehberlik öğretmen Meltem Arslankeçecioğlu’nun savcılık kararıyla gözaltına alınarak geceyi nezarethanede geçirmesi...
6 Kasım 2018 14:29
Font1 Font2 Font3 Font4

MANİSA’nın Turgutlu İlçesinde mesai saatleri dışında çağrıldığı göreve gitmeyen Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi psikolojik danışman ve Rehberlik öğretmen Meltem Arslankeçecioğlu’nun savcılık kararıyla gözaltına alınarak geceyi nezarethanede geçirmesi meslektaşları ve Türk PDR Derneği Manisa Şubesi tarafından kınandı.

24 yıllık PDR öğretmeni Meltem Arslankeçecioğlu’na, pazar gününü pazartesiye bağlayan gece saat 00.11’de polis tarafından adli bir durumla ilgili sosyal çalışma görevlisi olarak görevlendirildiği söylendi. Arslankeçecioğlu, yasal çalışma saatlerinin dışında olan ve izni alınmadan isteği dışında yapılan görevlendirmeyi kabul etmedi. Ardından 45 dakika sonra Cumhuriyet Savcısı Gökhan Güler’in kararıyla polis tarafından saat 01.00’de evinden alınarak emniyete götürülen Arslankeçecioğlu’nun ifadesi sonrası sağlık kontrolü için hastaneye götürüldüğü, sonra geceyi nezarethanede geçirdiği belirtildi.

Sosyal medyada yankı uyandıran bu gelişme sonrası Türk PDR Derneği Manisa Şubesi Yönetim Kurulu, eğitim sendikaları ve çok sayıda öğretmen bugün saat 12.30’da Turgutlu Adliyesi önünde toplanarak Arslankeçecioğlu’na yapılan uygulamayı tüm milli eğitim camiasına yapılmış bir hakaret olarak kabul ettiklerini belirttiler. Yaşanan olay sonrası kendini pek iyi hissetmeyen Meltem Arslankeçecioğlu basın açıklamasına katılamadı.

Türk PDR Derneği Manisa Şubesi Başkanı Esin Türkoğlu yaptığı açıklamada: “05.11.2018 Pazar Gecesini Pazartesiye bağlayan gece saat 00:11’de meslektaşımız, polis tarafından aranarak adli bir durumla ilgili sosyal çalışma görevlisi olarak görevlendirildiği söyleniyor. Meslektaşımız kanunlarda belirtilen yasal çalışma saatlerinin dışında olan, mesleki görev tanımları içerisinde yer almayan, izni alınmadan isteği dışında yapılan böyle bir görevlendirmeyi kabul etmiyor. Bu aramadan yaklaşık 45 dakika sonra Turgutlu Cumhuriyet Savcısı talimatıyla meslektaşımız, polis zoruyla gece 01:00’de azılı bir suçlu gibi Emniyete götürülüyor. İfadesi alındıktan sonra hastaneye sağlık kontrolü için götürülüyor, montunun kemerinden dolayı montu çıkartılarak, ayakkabılarının bağcıkları, küpeleri alınarak nezarete atılıyor ve geceyi burada geçiriyor.

Başka bir Bakanlığın (Adalet Bakanlığı) görevini bizim yapmamızın istenmesi, memurların çalışma saatleri kanunlarda belirtilmiş olmasına rağmen Turgutlu Cumhuriyet Savcısının, keyfi olarak kanunları tanımazcasına, bizleri karakollarda çalışmaya mecbur bırakması, istediği saatte herhangi bir açıklama ve gerekçe sunmasına bile fırsat verilmeden insan onurunu zedeleyici bir şekilde gözaltına alması hangi hukuk devletinde görülebilir?

Bir savcının, bir eğitimciye, bir ruh sağlığı çalışanına bu şekilde aşağılayıcı bir muamelede bulunması nasıl bir uygulamadır, bu nasıl izah edilebilir?  Bu cumhuriyet savcısının, meslektaşımızda kanunları hiçe sayan bu tavrının yarattığı travma nasıl telafi edilecek? Her açıdan kanunsuz olmakla birlikte, idari bir görevin yerine getirilmemesi neden adli bir işlemle sonuçlandırılır?  Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan bir görevlendirmenin yaptırımının adli kovuşturmaya dönüştürülmesindeki maksat nedir? Kaldı ki bu konuyla ilgili açılmış olan idari işlemin iptali davası da bulunmaktadır.  Kanunları tanımayan, ben nasıl istersem öyle olur anlayışına sahip bu cumhuriyet savcısı hala görevde kalacak mıdır?

Sonuçlarını daha öncesinde öngördüğümüz bu kanunsuz uygulama ile ilgili olarak, 15.06.2017’de bu uygulamadan rahatsızlık duyan Turgutlu’daki meslektaşlarımızın talebiyle Türk PDR Derneği olarak iptal davası açmıştık. Adalete ve hukukun üstünlüğüne inanıyor, Kanunlara ve yönetmeliklere aykırı bu uygulamanın lehimize sonuçlanacağını düşünüyoruz. Türk PDR Derneği olarak bu zorbalığın peşini bırakmayacağız. Sorumluların cezalandırılmasını ümit ediyoruz.

Turgutlu Cumhuriyet Savcısının meslektaşımıza yaptığı bu kabul edilemez tutumu kınıyoruz.  Değerli meslektaşımıza yapılan yetkiyi ve haddi aşan bu uygulamayı tüm milli eğitim camiasına yapılmış bir hakaret olarak kabul ediyoruz. Meslektaşımızın yanındayız. Bu konuyla ilgili sürecin takipçisi olacağız ve tüm yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.” dedi.

Türk PDR Derneği Avukatı Güldane Dörtbudak Akbay da açıklamasında: “Müvekkil dernek, 2017 yılı yaz başında Turgutlu Başsavcılığı tarafından, ücretsiz kesin bir şekilde görevlendirme yapılmak üzere ilçe kaymakamlığı üzerinden Milli Eğitim Müdürlüğü’nden PDR öğretmenleri listesi istenilmiştir. Bu listenin tevdiiyle başsavcılık görevlendirme nöbet listesi tanzim edip ilgili öğretmenlerin çalıştıkları okullara tebliğ edilmiştir. Müvekkil dernek üyeleri kaymakamlık aracılığıyla başsavcılığın bu görevlendirmelerine yazılı olarak itiraz etmişlerdir. Üstelik dernek şube başkanlığı tarafından da gerek “rızalarının alınmaması”, gerek “böyle bir alanda çalışma zorunluluklarının olmaması”, gerekse “görevlendirme yapılsa dahi ücretsiz çalıştırılamayacakları” belirtilerek görevlendirmeler reddedilmiştir. Ancak bu reddi kabul etmeyen kaymakamlık ve ilçe başsavcılığına karşı idari işlemin iptali istemiyle Manisa İdare Mahkemelerinde dava açılmıştır. Bu davada yürütmenin durdurulması da istenmiştir. Takdir mahkemenindir.

Yargılama devam ederken böyle bir uygulamaya müvekkil dernek üyesinin davet edilmesi, bunun mesai saatlerinin dışında yapılması, görevi mesai saati ve rızasının olmayışıyla reddetmesi üzerine adeta karga tulumba evinden alınması, nezarethanede bir gece geçirmesi, ceza zanlısı gibi muamele görmesi hem insan hak ve hürriyetlerine, hem meslek etiğine, hem de görevini ve makamını kötüye kullanan sayın savcının makamına hiç yakışmamaktadır.

Bu konuda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “Kölelik ve zorla çalıştırma yasağı” başlıklı 4. maddesi şöyledir:

“1. Hiç kimse köle ya da kul durumunda tutulamaz.

 2. Hiç kimse zorla çalıştırılamaz ve zorunlu çalışmaya tabi tutulamaz.”

Yine Türkiye Cumhuriyetinin ve vatandaşlarının özgürlüklerinin yegane temennisi Anayasa’nın “Zorla çalıştırma yasağı” başlıklı 18. Maddesi de şöyledir: “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.” Ayrıca 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun geçici görevlendirme ile ilgili 236. maddesinin ek 8. Maddesi d ve f bentlerine göre; “Görevlendirmelerde memur muvafakati alınmalıdır.” Hükmü hiçe sayılmıştır. Biz avukatlar olarak yargının sac ayaklarından biri olmamıza rağmen CMK ilgili maddeleri gereği göreve 3 defa reddedebiliyorken ve buna karşılık tutuklanmıyor, ifademiz alınmıyorken; asli görevi olmayan ve ilk reddedişinde bu muameleyi gören mağdur eğitimcimizin yanındayız. Öncelikle yargı kararının beklenmesi, bu aşamada rızası olanlara bu görevlendirmenin yapılması gerekmektedir. Kaldı ki, verilen görev yerine gitmeyen her memur için böyle bir ifade alma ve cezai soruşturması açılması gibi bir uygulama yapılmakta mıdır? Merak ediyoruz. Görevi başında olmayan memur için idari olarak tutanak tanzimi ve hakkındaki idari soruşturmada kendini savunması istenmekte iken bu şekil bir uygulamanın zorbalıktan ve görevi kötüye kullanmaktan başka bir açıklaması maalesef ki yoktur. Bunu da buradan ilgili savcılara bildirmeyi bir görev olarak görür şikayetçi olduğumuzu belirtiriz.

Müvekkil dernek üyesi, için zorla göreve davet edilmesi ve gitmeyi reddetmesi üzerine hukuk garabetinin içine düşen eğitimcimiz için elimizden gelen tüm hukuki yolların ve şikayetlerin tüketileceğini kamu oyuna saygıyla arz ederiz.” ifadelerine yer verdi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa