Kasaba Medya
Kasaba Medya
 • Turgutlu’da Açılan “Çiftçi Tarla Okulu” İlk Eğitimi Tamamlandı
  Turgutlu’da Açılan “Çiftçi Tarla Okulu” İlk Eğitimi Tamamlandı
 • 3 ayda 3 yakınını kaybeden kadının dramı yürekleri sızlattı
  3 ayda 3 yakınını kaybeden kadının dramı yürekleri sızlattı
 • Sokak ortasında silahla vuruldu: 1 yaralı
  Sokak ortasında silahla vuruldu: 1 yaralı
 • Sen Evde Kal Kitap Sana Gelsin” Projesinde Üç Bin Kitap Dağıtıldı
  Sen Evde Kal Kitap Sana Gelsin” Projesinde Üç Bin Kitap Dağıtıldı
 • Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Genelgesi Yayınlandı
  Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Genelgesi Yayınlandı
 • TEMİZLİK İŞLERİ BOŞ DURMUYOR
  TEMİZLİK İŞLERİ BOŞ DURMUYOR
 • Turgutlu’da karda mahsur kalanlar kurtarıldı
  Turgutlu’da karda mahsur kalanlar kurtarıldı
 • Yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini arttırdı
  Yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini arttırdı
 • Akut Başkanı Mahruki Turgutlu’da konferans verecek
  Akut Başkanı Mahruki Turgutlu’da konferans verecek
 • Şehit Şenol Kurudereli, dualarla yad edildi
  Şehit Şenol Kurudereli, dualarla yad edildi
Kasaba Medya
Ören Türkiye şampiyonu
Ören Türkiye şampiyonu

Mustafa Ören vücut geliştirmede Türkiye...

Havai fişek denetimleri sıkılaştırılacak
Havai fişek denetimleri sıkılaştırılacak

TURGUTLU İlçesi’nde Patlayıcı Maddeler Kurulu,...

Hava sıcaklıkları 40 dereceye ulaşacak
Hava sıcaklıkları 40 dereceye ulaşacak

Meteorolojiden sıcaklık uyarısı Hava sıcaklıkları...

Turgutluspor’dan şampiyonluk yemeği
Turgutluspor’dan şampiyonluk yemeği

32 yıllık tarihinde ilk kez...

Sultanlar, Hazırlıklarını Aralıksız Sürdürüyor
Sultanlar, Hazırlıklarını Aralıksız Sürdürüyor

Ülke genelinde etkili olan kar...

DÜNDEN BUGÜNE  MESUT TÜFENKOĞLU   
DÜNDEN BUGÜNE  MESUT TÜFENKOĞLU   

Bazı insanlar varki bulundukları yerlerde,...

Watch Movie Online Spider-Man: Homecoming (2017)
Watch Movie Online Spider-Man: Homecoming (2017)

Spider-Man: Homecoming (2017) HD Director...

Kaymakam Turan, Genç Avukatı Yalnız bırakmadı
Kaymakam Turan, Genç Avukatı Yalnız bırakmadı

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde geçtiğimiz günlerde...

DÜNDEN BUGÜNE ALİ ULVİ ÇİÇEK (GOL KRALI) 
DÜNDEN BUGÜNE ALİ ULVİ ÇİÇEK (GOL KRALI) 

1962 Yılında Turgutlu’da yeni mahallede...

Kasaba Medya
İtfaiyeden uyarı: ‘Dikkat anız yangınları aşırı arttı’
İtfaiyeden uyarı: ‘Dikkat anız yangınları aşırı arttı’
MANİSA Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, hasadın ardından üretim alanlarında meydana gelen yangınlar konusunda üreticileri uyardı. Yaz ayının başlangıcıyla birlikte anız yangınlarının aşırı derecede arttığını ifade eden Manisa Büyükşehir Belediyesi...
19 Ağustos 2020 20:45
Font1 Font2 Font3 Font4

MANİSA Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, hasadın ardından üretim alanlarında meydana gelen yangınlar konusunda üreticileri uyardı. Yaz ayının başlangıcıyla birlikte anız yangınlarının aşırı derecede arttığını ifade eden Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Gürhan İnal, itfaiye ekiplerinin 1 günde yaklaşık 24 anız yangınına müdahale ettiğini ifade ederek uyarılarda bulundu. Anız yakılmasının yasak olduğuna da vurgu yapan Daire Başkanı İnal bu konuda valilik tarafından belirlenen idari para cezası uygulamasının da yapıldığını söyledi.

Yaz aylarının başlangıcıyla birlikte artan anız yangınları ekinlerin hasat edilmesiyle her geçen gün artarak devam ediyor. Anız yakılmasıyla birçok zarar meydana geliyor. Bu zararlar arasında tarlalardaki solucan, mikroorganizma gibi canlıların yok olması, alevlerin sıçrayarak yakınlardaki ev, işyeri, ormanlıklar gibi alanları da yakması, aşırı duman nedeniyle hava kirliliğine neden olması ve yol kenarında bulunan tarlalardan çıkan aşırı dumanla trafik kazalarının meydana gelmesi gibi birçok olumsuzluk yer alıyor.

Anız yakılmasıyla ilgili olarak idari para cezası hakkında Manisa valiliğinden “Manisa valilik makamının anız yakılmasının önlenmesiyle ilgili 2020/2E tebliğ dikkate alınarak 2020 yılında yıl boyunca Manisa ilinde 5442 sayılı il idaresi kanunun 66. Maddesi gereği dekar başına 73 TL olarak belirlenmiştir”  duyurusu yapıldı.

“1 günde 24 anız yangınına müdahale edildi”
Anız yakılmasının yasal olmadığının altını Çizen, Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Gürhan İnal şu günlerde anız yangınlarının aşırı derecede arttığına dikkat çekerek çiftçilere uyarılarda bulundu. Daire Başkanı İnal “Yaz ayının başlangıcıyla birlikte ot ve anız yangınları aşırı derecede arttı. Özellikle nem oranının bu günlerde yüzde 9’a kadar düşmesiyle birlikte itfaiye ekiplerimiz günlük 24 ot ve anız yangınına müdahale ediyor. Özellikle çiftçilerimiz tarlalarını sürmek yerine yakarak daha çabuk otlarını temizlediklerini düşünerek bu yönteme başvuruyor ama hem tarlalarına zarar veriyor hem de tarlalarda yaşayan solucan mikroorganizma tarzı canlıların yanarak yok olmasına neden oluyorlar. Şu sezonda domateslerin kaldırılmasından sonra saplarının tarlalarda kalmasıyla yakılmak istenmesi ardından mısır sezonuyla yine  çeşitli anız yangınları maalesef yaşanıyor. Özellikle bu dönemlerde şehrimizin üzerinde bir duman tabakasını görebilirsiniz. Bunlarla ilgili  çiftçilerimizi özellikle uyarıyoruz yakmayın. Hem tarlalarınıza hem canlılara zarar vermeyin. Aynı zamanda İstanbul karayolu üzerindeki arsalarda tarlalar bulunmakta ve buralarda ot anız yakıldığında yoğun bir duman oluşmakta. Bu da trafikte büyük kazaların yaşanmasına neden oluyor. Hatta geçtiğimiz yıllarda anız yangınını söndürmek için görevli itfaiye aracını yoğun dumandan dolayı göremeyen bir sürücü itfaiye aracına çarparak kaza yaşanmasına neden oldu”

“Anız yangınları birçok zarara yol açıyor”
Defalarca anlatılmasına cezaların uygulanmasına rağmen hala anız yakıldığını söyleyen İnal, “Biz bu konuları defalarca anlatıyoruz anız ot yakılmaması gerektiğini, neden olduğu durumları söylüyoruz ama hala devam ediyor. Günde yaklaşık 24 anız yangınına gidiyoruz ve farklı çeşitlerde zararları olduğunu görüyoruz.  Genelde bu yangınlar kontrolden çıkıyor ve yan tarlalara da sıçrıyor. Hatta rüzgarın da etkisiyle yakınlarda varsa ev, iş yeri, ekin arazileri, orman gibi alanlara da sıçrayarak daha da korkutucu boyutlara ulaşabiliyor. Özellikle ormanlık alana yakın olan tarla sahipleri kesinlikle bu işlere kalkışmasınlar. Yakmakla çözüm bulduklarını zannederken çok daha büyük zararlara neden olmaktadırlar. Geçtiğimiz kurban bayramında 4 gün boyunca ekiplerimiz sahada orman yangınını söndürmek için canla başla çalıştı. Anız ya da ot yakmak yasal değil. Bu tür yangınlara neden olanlara idari para cezası da uygulanıyor.  Vatandaşlarımıza uyarımız hem doğaya zarar vermeyin hem de idari para cezasına maruz kalarak cebinize zarar vermeyin.   Vatandaşlarımız yakmadan önce gelsinler bizimle görüşsünler bizim telefonlarımız her zaman açık elimizden geldiğince yardımcı oluruz” dedi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa