Kasaba Medya
Kasaba Medya
 • Turgutlu’da Açılan “Çiftçi Tarla Okulu” İlk Eğitimi Tamamlandı
  Turgutlu’da Açılan “Çiftçi Tarla Okulu” İlk Eğitimi Tamamlandı
 • 3 ayda 3 yakınını kaybeden kadının dramı yürekleri sızlattı
  3 ayda 3 yakınını kaybeden kadının dramı yürekleri sızlattı
 • Sokak ortasında silahla vuruldu: 1 yaralı
  Sokak ortasında silahla vuruldu: 1 yaralı
 • Sen Evde Kal Kitap Sana Gelsin” Projesinde Üç Bin Kitap Dağıtıldı
  Sen Evde Kal Kitap Sana Gelsin” Projesinde Üç Bin Kitap Dağıtıldı
 • Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Genelgesi Yayınlandı
  Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Genelgesi Yayınlandı
 • TEMİZLİK İŞLERİ BOŞ DURMUYOR
  TEMİZLİK İŞLERİ BOŞ DURMUYOR
 • Turgutlu’da karda mahsur kalanlar kurtarıldı
  Turgutlu’da karda mahsur kalanlar kurtarıldı
 • Yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini arttırdı
  Yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini arttırdı
 • Akut Başkanı Mahruki Turgutlu’da konferans verecek
  Akut Başkanı Mahruki Turgutlu’da konferans verecek
 • Şehit Şenol Kurudereli, dualarla yad edildi
  Şehit Şenol Kurudereli, dualarla yad edildi
Kasaba Medya
Lafa gelince hz ömer işe gelince turist ömer
Lafa gelince hz ömer işe gelince turist ömer

Gelelim geçen hafta hepimizi üzen,...

ÇİZMECİ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
ÇİZMECİ AİLESİNİN ACI GÜNÜ

ÇİZMECİ AİLESİNİN ACI GÜNÜTurgutlu ilçesinin...

İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA GIDA DESTEĞİ
İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA GIDA DESTEĞİ

İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA GIDA DESTEĞİMübarek...

KAYMAKAMLIKTAN BASIN AÇIKLAMASI
KAYMAKAMLIKTAN BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI Turgutlu ilçemizde bir...

Minik Ayhan’lar 1 yaşına coşkulu girdiler
Minik Ayhan’lar 1 yaşına coşkulu girdiler

                Turgutlu’nun tanınmış ailelerin sevimli...

VAHİT DOĞRUCU ADAYLIĞINI AÇIKLADI
VAHİT DOĞRUCU ADAYLIĞINI AÇIKLADI

VAHİT DOĞRUCU ADAYLIĞINI AÇIKLADICumhuriyet Halk...

VALİMİZDEN Kandili Mesajı“
VALİMİZDEN Kandili Mesajı“

Miraç Kandili Mesajı“Miraç” Sevgili Peygamberimiz...

Mehmet Öztürk,KIZILAY A YENİDEN BAŞKAN
Mehmet Öztürk,KIZILAY A YENİDEN BAŞKAN

Türk Kızılay Turgutlu şubesine gönülden...

Vali Karadeniz, CBÜ TEKNOKENT’te İncelemelerde Bulundu
Vali Karadeniz, CBÜ TEKNOKENT’te İncelemelerde Bulundu

Vali Karadeniz, CBÜ TEKNOKENT’te İncelemelerde...

Ören Türkiye şampiyonu
Ören Türkiye şampiyonu

Mustafa Ören vücut geliştirmede Türkiye...

Havai fişek denetimleri sıkılaştırılacak
Havai fişek denetimleri sıkılaştırılacak

TURGUTLU İlçesi’nde Patlayıcı Maddeler Kurulu,...

Hava sıcaklıkları 40 dereceye ulaşacak
Hava sıcaklıkları 40 dereceye ulaşacak

Meteorolojiden sıcaklık uyarısı Hava sıcaklıkları...

Turgutluspor’dan şampiyonluk yemeği
Turgutluspor’dan şampiyonluk yemeği

32 yıllık tarihinde ilk kez...

Sultanlar, Hazırlıklarını Aralıksız Sürdürüyor
Sultanlar, Hazırlıklarını Aralıksız Sürdürüyor

Ülke genelinde etkili olan kar...

DÜNDEN BUGÜNE  MESUT TÜFENKOĞLU   
DÜNDEN BUGÜNE  MESUT TÜFENKOĞLU   

Bazı insanlar varki bulundukları yerlerde,...

Watch Movie Online Spider-Man: Homecoming (2017)
Watch Movie Online Spider-Man: Homecoming (2017)

Spider-Man: Homecoming (2017) HD Director...

Kaymakam Turan, Genç Avukatı Yalnız bırakmadı
Kaymakam Turan, Genç Avukatı Yalnız bırakmadı

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde geçtiğimiz günlerde...

DÜNDEN BUGÜNE ALİ ULVİ ÇİÇEK (GOL KRALI) 
DÜNDEN BUGÜNE ALİ ULVİ ÇİÇEK (GOL KRALI) 

1962 Yılında Turgutlu’da yeni mahallede...

Kasaba Medya
Turgutlu’da şaraplık üzüm üreticileri TARİŞ’e öfkeli
Turgutlu’da şaraplık üzüm üreticileri TARİŞ’e öfkeli
Turgutlu’da şaraplık üzüm üreticileri TARİŞ’e öfkeliCHP Manisa İl Teşkilatı: “Şaraplık üzüm üreticisinin alın teri ile kimsenin oynamaya hakkı yok. Derhal 2,6 TL’lik alıma dönüş yapılmalı. 1.6 TL alım üreticinin yok...
3 Eylül 2020 18:33
Font1 Font2 Font3 Font4

Turgutlu’da şaraplık üzüm üreticileri TARİŞ’e öfkeli
CHP Manisa İl Teşkilatı: “Şaraplık üzüm üreticisinin alın teri ile kimsenin oynamaya hakkı yok. Derhal 2,6 TL’lik alıma dönüş yapılmalı. 1.6 TL alım üreticinin yok olması demektir”

TARİŞ’in bu yıl şaraplık üzüm fiyatını 1.6 liraya düşürmesi, özellikle Turgutlu ilçesinde şaraplık üzüm üreticisinin isyan etmesine sebep oldu. Geçtiğimiz yıl 2,6 Liraya alınan şaraplık üzümün bu yıl 1,6 Lira seviyelere kadar gerilemesi üreticinin tepkisini çekti. Turgutlu’daki şaraplık üzüm üretimi gerçekleştirilen üreticileri dinleyen CHP Manisa örgütü: “Şaraplık üzüm üreticisinin alın teri ile kimsenin oynamaya hakkı yok. Derhal 2,6 TL’lik alıma dönüş yapılmalı. 1.6 TL’ye alım üreticinin yok olması demektir”
CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP’li Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, CHP Turgutlu İlçe Başkanı Hüseyin Oğuz ile il yönetim kurulu üyeleri şaraplık üzüm üretim merkezi olan Turgutlu ilçesine bağlı Çepnidere mahallesini ziyaret ederek üreticinin sıkıntılarını dinledi.
Ziyarette konuşan Çepnidere Mahalle Muhtarı İnan Girgin, TARİŞ’in bu yıl şaraplık üzüm için açıkladığı 1,6 Liralık fiyatın üretici mağdur ettiğini ifade ederek, üreticilere birlik olma çağrısında bulundu. Girgin yaptığı açıklamada, “TARİŞ şaraplık üzüm fiyatını nedense bu yıl 31 Ağustos tarihinde açıkladı. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayı ortalarında bu fiyatı açıklar ve tüccar ise açıklanmasını beklemeden şaraplık üzüm almaya çalışırdı. Ama nedense bu yıl tüccar bile TARİŞ’in fiyat açıklamasını bekledi. Bunun nedeni şaraplık üzümler bağlarda artık kuruma noktasına geldi. Üretici nasılsa satmak durumunda kalacak düşüncesiyle TARİŞ fiyatı geç ve düşük açıkladı. Şimdi TARİŞ 1,6 Liraya alım yaparken, tüccar ise bunun 20 kuruş üstüne çıkarak 1,8 civarlarında üzüm almaya çalışıyor. Bu üretici için büyük sıkıntı. Artık bu sıkıntıyı yaşamamak için üreticimizin bir an önce birlik olup kooperatifleşmesi gerekir’’ diye konuştu.
“ÜRETİCİNİN ARTIR ÖRGÜTLENMESİ GEREKİYOR’’
Ziyarette üreticinin sıkıntılarını dinleyen CHP’li Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, Türkiye’de doğru tarım politikalarının uygulanmadığı sürece üreticinin her zaman mağdur olacağını ifade etti. CHP’li Belediye Başkanı Akın yaptığı açıklamada, “Elimizden geldiği kadar üreticilerimizin sıkıntılarını dinliyoruz ve çözüm konusunda bir şeyler yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu ülkede doğru bir tarım politikası olmadığı sürece hepimiz yaşanan bu sıkıntıları konuşmaya devam edeceğiz. Artık bu konuşmakla olmuyor ve farklı çareler üretmek zorundayız. Bu çarelerden birisi kesinlik ülkenin bir iktidar değişikliğine ihtiyacı olması. 18 yıldır yorulmuş, yıpranmış, ağırlaşmış bir iktidar var. Öncelikle o iktidarın değişmesi gerekiyor. Bu yüzden bize de bu saatten sonra görev düşüyor. Üreticinin artık örgütlenmesi gerekiyor.’’ diye konuştu.
“ÜRETİCİNİN KOOPERATİFLEŞMESİ KONUSUNDA ÖNCÜLÜK YAPACAĞIZ’’
CHP’li Belediye Başkanı Akın, üreticinin yaşadığı mağduriyetten kurtulması için bir an önce kooperatifleşmesi gerektiğinin altını çizerek, belediye olarak ilçede kooperatifleşmeye öncülük olacaklarını ifade etti. Akın konuşmasının devamında, “Turgutlu’daki 61 tane mahallemizde kooperatifleşmeyi özendirmeyle ilgili çalışmalar başlatacağız. Yerel yönetim olarak böyle bir görev üstlendik. Mahallelerimizde üreticimize kooperatifleşmeyle ilgili bilgiler aktaracağız. Kooperatifleşme konusunda öncülük yapacağız. Çiftçi manisa7da geniş bir kitle olmasına rağmen örgütsüz bir kitle. Sıkıntımız bu. Üretim maliyetlerinin sürekli arttığı bir yerde her yıl fiyatlar geriliyor. Seneye üretim maliyetlerimiz yine artacak TARİŞ yine fiyatta sabit kalacak. Bir örgüt olmadığı için çiftçinin elinde güç yok. Turgutlu Belediyesi olarak kooperatifleşmeyi yaygınlaştırmak için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Kooperatifleşmeyi ilçemizde özendireceğiz. Üretici kendine sahip çıktığı sürece kendileriyle oynanmasına izin vermeyecek. Geçmişte kara gün dostu olarak bilinen TARİŞ, bugün tüccarların yanında yer alarak üreticilerimizi zor durumda bırakıyor. Bu kötü gidişe hep birlikte dur diyeceğiz.” diye konuştu.
“AÇIKLANAN FİYAT ÜLKEYE VE ÜRETİCİYE İHANETTİR’’
CHP İl Başkanı Semih Balaban, TARİŞ’in açıkladığı 1,6 Liralık fiyatın üreticinin girdi maliyetlerini bile karşılamayacağını belirterek, TARİŞ’i ülkeye ve üreticiye ihanet ettiğini ifade etti. Balaban, “Çepnidere’den birkaç üreticimiz beni arayarak üzümde çok ciddi sıkıntı olduğunu söylediler. Yaşanan sıkıntıları ve sorunları yerinde tespit etmek amacıyla Çepnidere üreticimizle bir araya geldik. Hükümete ile hemşerimiz olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sesleniyorum. Tarımda üreticiyi bitirdiler. Geçen yıl şaraplık üzüm 2.6 Liraya satılırken, mazot, gübre, ilaç gibi girdi maliyetlerinin artmasına rağmen bu yıl TARİŞ’in açıklamasıyla 1.6 Liradan piyasasının belirlenmesi ülkeye ve üreticiye ihanettir. Biz bunu hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Milletvekillerimiz ile bunun takipçisi olacağız.” şeklinde konuştu.
TARİŞ’E ÇAĞRI; “ÜRETİCİNİN YANINDA OL”
CHP İl Başkanı Balaban, TARİŞ’in AKP iktidarından önce her zaman üreticinin yanında olduğunu ancak son yıllarda üreticinin değil, tüccarın yanında olduğunu dile getirerek; “Tarımda planlamanın, 6 ay önceden bir fiyat açıklanması CHP’nin ana politikasıdır. Bu açıklamalar olmadığı sürece ve her konuda üreticiye sahip çıkılmadığı sürece üretici mağdur olmaya ve toprağını terk etmeye mahkumdur. TARİŞ’in yaptığı yanlış uygulamaları şiddetle kınıyorum. TARİŞ’in yeri tüccarın yanı değildir. TARİŞ’in yeri üreticinin yanıdır. Bu konuda bizlere düşen görev her türlü demokratik tepkimizi kullanmak, bu her platformda kim mağdursa dile getirmektir. Bizim üreticilerimizden isteğimiz örgütlenmesidir. Üretici eğer birbirine sahip çıkarsa, bu karanlık günleri aşabilirler. AKP’nin 18 yılda uyguladığı ekonomik politikalar tarımın ve hayvancılığın bitme noktasına gelmesine sebep oldu. Bunun çözümü halkın iktidarı olan CHP’dir. Turgutlu’da nasıl Çetin Akın’ı iktidara getirip, halkına hizmet etmesini sağladıysak, genelde de bunu CHP’yi iktidara taşıyarak hep birlikte yapacağız.” dedi.

Ahmet ÜNSAL


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa