Kasaba Medya
Kasaba Medya
 • Turgutlu’da Açılan “Çiftçi Tarla Okulu” İlk Eğitimi Tamamlandı
  Turgutlu’da Açılan “Çiftçi Tarla Okulu” İlk Eğitimi Tamamlandı
 • 3 ayda 3 yakınını kaybeden kadının dramı yürekleri sızlattı
  3 ayda 3 yakınını kaybeden kadının dramı yürekleri sızlattı
 • Sokak ortasında silahla vuruldu: 1 yaralı
  Sokak ortasında silahla vuruldu: 1 yaralı
 • Sen Evde Kal Kitap Sana Gelsin” Projesinde Üç Bin Kitap Dağıtıldı
  Sen Evde Kal Kitap Sana Gelsin” Projesinde Üç Bin Kitap Dağıtıldı
 • Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Genelgesi Yayınlandı
  Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Genelgesi Yayınlandı
 • TEMİZLİK İŞLERİ BOŞ DURMUYOR
  TEMİZLİK İŞLERİ BOŞ DURMUYOR
 • Turgutlu’da karda mahsur kalanlar kurtarıldı
  Turgutlu’da karda mahsur kalanlar kurtarıldı
 • Yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini arttırdı
  Yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini arttırdı
 • Akut Başkanı Mahruki Turgutlu’da konferans verecek
  Akut Başkanı Mahruki Turgutlu’da konferans verecek
 • Şehit Şenol Kurudereli, dualarla yad edildi
  Şehit Şenol Kurudereli, dualarla yad edildi
Kasaba Medya
Ören Türkiye şampiyonu
Ören Türkiye şampiyonu

Mustafa Ören vücut geliştirmede Türkiye...

Havai fişek denetimleri sıkılaştırılacak
Havai fişek denetimleri sıkılaştırılacak

TURGUTLU İlçesi’nde Patlayıcı Maddeler Kurulu,...

Hava sıcaklıkları 40 dereceye ulaşacak
Hava sıcaklıkları 40 dereceye ulaşacak

Meteorolojiden sıcaklık uyarısı Hava sıcaklıkları...

Turgutluspor’dan şampiyonluk yemeği
Turgutluspor’dan şampiyonluk yemeği

32 yıllık tarihinde ilk kez...

Sultanlar, Hazırlıklarını Aralıksız Sürdürüyor
Sultanlar, Hazırlıklarını Aralıksız Sürdürüyor

Ülke genelinde etkili olan kar...

DÜNDEN BUGÜNE  MESUT TÜFENKOĞLU   
DÜNDEN BUGÜNE  MESUT TÜFENKOĞLU   

Bazı insanlar varki bulundukları yerlerde,...

Watch Movie Online Spider-Man: Homecoming (2017)
Watch Movie Online Spider-Man: Homecoming (2017)

Spider-Man: Homecoming (2017) HD Director...

Kaymakam Turan, Genç Avukatı Yalnız bırakmadı
Kaymakam Turan, Genç Avukatı Yalnız bırakmadı

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde geçtiğimiz günlerde...

DÜNDEN BUGÜNE ALİ ULVİ ÇİÇEK (GOL KRALI) 
DÜNDEN BUGÜNE ALİ ULVİ ÇİÇEK (GOL KRALI) 

1962 Yılında Turgutlu’da yeni mahallede...

Kasaba Medya
Yılın ahisi 74’lük Nalbant ustası beraatını ve şeddini korona gölgesinde kuşandı
Yılın ahisi 74’lük Nalbant ustası beraatını ve şeddini korona gölgesinde kuşandı
Manisa’da esnaf ve sanatkarın bayramı olan ve bu yıl 33’üncüsü kutlanan Ahilik Haftası pandemi tedbirleri kapsamında gerçekleşti. Manisa’daki yılın ahisi 74’lük Nalbant ustası Sabit Çoban beraatını ve şeddini korona gölgesinde...
14 Eylül 2020 21:13
Font1 Font2 Font3 Font4

Manisa’da esnaf ve sanatkarın bayramı olan ve bu yıl 33’üncüsü kutlanan Ahilik Haftası pandemi tedbirleri kapsamında gerçekleşti.

Manisa’daki yılın ahisi 74’lük Nalbant ustası Sabit Çoban beraatını ve şeddini korona gölgesinde kuşandı

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen törende Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter tarafından anıta çelenk sunuldu.   

  Manisa’da yılın ahisi Demirci Madeni Eşya, Elektrik ve Cam İşleri Sanatkarları Esnaf Odası üyesi olan 49 yıllık nalbant olan 74 yaşındaki Sabit Çoban seçildi.  

  Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Başkan Geriter ile birlikte yılın ahisi seçilen Sabit Çoban’a Ahi beraatını ve şeddini takdim etti.  

   Yılın kalfası Manisa Berberler ve Kuaförler Odası üyesi 14 yıllık berber Uğur Güler (28) olurken, yılın çırağı ise Turgutlu Berberler Odası üyesi 17 yaşındaki kadın kuaförü Hilal Akbaş oldu.  

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Ahiliğin milli ahlakın bir parçası olduğunu belirtti. Pandemi döneminde esnafın büyük sıkıntı yaşadığını ifade eden Vali Karadeniz, 

   “Esnaf artık rakipleri fazla. Son yıllarda artan AVM’ler, büyük zincir marketler, internet üzerinden yapılan alışverişler esnaf adına sorgulanması gerekir. Esnaf ve sanatkar kendini geliştirmesi gerekiyor. Kendini geliştirirse rekabet edebilir” diye konuştu.  

 Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter,  

  “Kardeşliğin, yiğitliğin, cömertliğin dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın; sanat ile birleşimidir Ahilik.  Esnaf ve sanatkârın piri Ahi Evran Veli’nin “Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir” anlayışıyla; ticaret ahlakı, yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefesi günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermekte, bizlere kılavuzluk etmektedir. Ahiliğin temel öğütlerinden birisi de, birlik, beraberlik ve kardeşliktir.  Kardeş kardeşi nasıl ki korur ve gözetirse, dini, insani ve ahlaki değerler de toplumları her türlü çözülme ve bozulmaya karşı korur. İşte bu bağlamda Ahilik, geçmişten günümüze kadar uzanan en doğru yol haritası ve kıymetli bir mirastır. Bizim için önemli olan bu mirasa sahip çıkmak, ondan istifade etmek, gereklerini yerine getirmek ve dahası onu gelecek nesillere aktarmaktır.  Tüm insanlığın olduğu gibi, millet olarak bizim de çok zor dönemden geçtiğimiz bugünlerde, ayakta kalmamızı, güçlükleri yenmemizi, birlik ve beraberliğimizi korumamızı, kültürümüzün ayrılmaz parçası haline gelen toplumsal değerlerimiz sayesinde başaracağımızdan hiç kuşkum yok. Ahilik kültürünü tarihimizin derinliklerine hapsetmek ve sadece belli gün ve haftalarda kutlamak yerine, günümüz koşullarına göre yeniden yapılandırmayı tam anlamıyla başarabilirsek yaşadığımız birçok sorun kendiliğinden ortadan kalkacak ve toplumumuzun gelişmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Ülkemizde tüm işletmelerin %97 sini oluşturan mikro işletmeler yani esnaf ve sanatkârlarımız devletin temel taşı ve direğidir. Devletin zor zamanlarında hiçbir karşılık beklemeden her türlü fedakârlığı göstermiştir ve göstermeye de devam edecektir. Ekonomiye katkısının yanında, esnaf ve sanatkârlar, toplumumuzun sosyal hayatını da doğrudan etkilemektedir. Yaşadığı topluma karşı olan sorumluluklarını her zaman en iyi şekilde yerine getiren esnafımız, salgın tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuz bu zor günlerde de, hijyen, maske, sosyal mesafe kurallarına riayet etmekte, kendisinin ve halkımızın sağlığını korumak adına tüm tedbirleri almaktadır ve almaya devam edecektir.  Ancak esnaf ve sanatkârımızın, geleceğe umutla bakabilmesi ve ülkemiz ekonomisinin ana omurgası olarak ayakta kalabilmesi için özellikle bu zor günlerde daha fazla desteğe ihtiyacı olduğu ortadadır. Unutulmamalıdır ki; esnaf ve sanatkârımıza verilecek her türlü destek ülkemiz ekonomisine katma değer olarak geri dönecek, birlik ve beraberlik içinde bu zor günleri atlatmamızı sağlayacaktır. Milli ve manevi değerlerimize her zaman sahip çıkarak,  onları daima yaşatma duygu ve düşüncesi ile 33. Ahilik Haftası kutlamamızın başta esnaf sanatkârlarımız olmak üzere, tüm toplumumuza hayırlar getirmesini temenni ediyorum” diye konuştu.  

   Törene Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Jandarma İl Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yıldırım, Manisa İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Gökbunar, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kavas, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur, Ticaret İl Müdürü Muharrem Özel, daire müdürleri, esnaf odaları başkanları katıldı. 

           Ahmet ÜNSAL/Manisa 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa